Napriek tomu, že existuje niekoľko druhov jaziev, príčina všetkých je rovnaká. Jazvy vznikajú hlbokým zásahom do kože v podobe poranenia, operačného zákroku, plastickej operácie, popáleniny, akné, oparu, kiahní a ďalších bežných aj menej bežných príčin. Hojenie jazvy je pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje dodržiavanie a pravidelnosť a trvá až 6 mesiacov. Pri hlbokých jazvách alebo hojení kože po rozsiahlych poraneniach môže liečba trvať aj dlhšie a je potrebné začať čo najskôr.
Ako vznikajú jazvy?
Ľudské telo pokrýva koža, ktorá má dôležitú funkciu ochrany vnútorného prostredia pred vniknutím infekcie. Ak dôjde k narušeniu kože, telo automaticky naštartuje proces hojenia, ktorého cieľom je ranu zaceliť. Z nových buniek väzivového tkaniva, jemných ciev a vlákien sa vytvoria nové vrstvy kože, ktoré však nikdy nebudú vyzerať ako tkanivo pôvodné, to sa zničilo poranením. Nové tkanivo sa nazýva jazva. Podľa priebehu náročnosti hojenia dostáva jazva svoj konečný vzhľad.
Druhy jaziev
Prvý z troch druhov jaziev sa nazýva atrofické jazvy. Tieto jazvy sú typicky vpadnuté do kože a vznikajú často po vylúpnutí chrasty či vyrezaní tkaniva ako napr. odstránenie materského znamienka alebo iného kozmetického problému. Druhá skupina jaziev je označovaná názvom hypertrofické, a sú to jazvy vystúpené nad úroveň pokožky. Tretí druh jaziev sa nazýva keloidy. To sú fialové stvrdnuté hrbole, ktoré vznikajú zbujnením väziva hypertrofických jaziev.
Ako postupovať pri liečbe jazvy?
Liečba každej väčšej jazvy by mala začínať konzultáciou s lekárom, ktorý posúdi stav tkanív a rozsah jazvy. Podľa odborného prezretia potom stanovuje postup liečby. Existuje niekoľko možností ako jazvu odstrániť či opraviť. Veľmi záleží aj na fakte, či je jazva "čerstvá" alebo niekoľko rokov "stará". Pri každej novej jazve platí, čím viac sa o tkanivo budeme starať, tým lepšie sa zahojí.
Domáca starostlivosť o "čerstvú" jazvu
Aby jazva zostala hladká, pružná, odolná a oveľa menej zreteľná, je nutné sa o tkanivo začať starať a liečiť ho už vo chvíli, keď sa zacelí rana. Hlavné pravidlo znie udržiavať kožu jemnú a vláčnu a pravidelne ju mazať hojivou masťou alebo gélom. Ďalej nevystavovať jazvu extrémnym teplotám mrazu ani horúčavy po dobu jedného roka. Chrániť pokožku pred UV žiarením, ktoré obsahujú slnečné lúče opaľovacími krémami s vysokým ochranným faktorom. Vyvarovať sa odieraniu jazvy tesným oblečením či záťažou v podobe aj najmenšieho rozpínania tkaniva. Pozor dajte aj na opätovné poranenie. Jazvy sa môžu roztiahnuť či znovu otvoriť pri záťaži ako je cvičenie alebo športovanie.
Medzi domácu starostlivosť o jazvy patrí tiež používanie hojivých náplastí, ktoré pôsobia prostredníctvom kombinácie oklúzie (uzavretie jazvy pred expozíciou vzduchu), hydratácie, zvýšenej teploty pokožky a kontinuálneho ľahkého tlaku. Prvé pozitívne výsledky je možné pozorovať už v priebehu 3 až 7 týždňov. Najlepšie výsledky sa však dostavia po 3 mesiacoch.
Pravidelne môžete tiež vykonávať tlakovú masáž. Na zahojenú ranu (cca 1 - 2 týždne po odstránení stehov) zatlačíme prstom proti podkladu tak, aby sa nechtové lôžko odkrvilo, tlak ponecháme cca 30 sekúnd, potom povolíme a prst presunieme na vedľajšiu časť jazvy a postup opakujeme. Takto tlakom pomasírujeme celú dĺžku jazvy. Cez jazvu neprechádzame, iba tlačíme. Masáž vykonávame minimálne 3 x denne po 10 minút, čím častejšie, tým lepšie. Účinok očakávame cca za 1 - 2 mesiace. Ak sú masáže správne a dostatočne často vykonávané, majú výborný efekt.
Odborná starostlivosť o staršie jazvy
Medzi odborné zákroky patrí chirurgický zákrok, ošetrenie jazvy laserom alebo pomocou dermabrázia. Všetky tieto ošetrenia by ste mali konzultovať s naozajstným skúseným odborníkom. Nebojte sa vypočuť si názor viacerých strán a až potom vybrať tú správnu estetickú kliniku alebo doktora.
Kto by to bol povedal, že Cynthia Nixon a.k.a Miranda, hviezda Sexu v meste trpí ťažkou ružovkou (rosacea). Jej príznaky sú natoľko agresívne že jej nielen nabúrali sebavedomie a spôsobili stres, ale dokonca sa Cynthia stala hovorkyňou Národnej Rosacea spoločnosti v Amerike.
Rozšírené žilky alebo odborne kuperóza sa môže prejaviť už v mladosti. Najčastejší a najviditeľnejší je ich výskyt na tvári, môžeme ich ale pozorovať aj na tele. Dá sa s nimi účinne bojovať?
Ak máte malé a úzke pery a chcela by ste ich mať plné a výrazné, máme pre vás niekoľko rád a tipov, ako to pomocou správnej starostlivosti a líčidiel dosiahnuť.
Ak máte ťažšiu formu akné a už si s ním naozaj neviete poradiť sami, čaká vás pravdepodobne návšteva u dermatológa - kožného lekára. Kým lekár začne cielenú liečbu vášho kožného ochorenia, potrebuje vedieť určité veci. Najskôr vám položí veľa otázok a potom prebehne vyšetrenie.