Možno ste to ani netušili, ale výhody chemických peelingov využíva lekárská kozmetická starostlivosť už viacej ako storočie! Lenže ako sa v tom množstve chemických peelingov máte zorientovať?
Chemický
peeling funguje na princípe zmeny prirodzeného pH pleti. To je ľahko kyslé a má hodnotu zhruba 5,5. Akákoľvek látka, ktorá má iné pH, a ktorú na pokožku aplikujeme spôsobuje jej zmeny. Dochádza k odlupovaniu vrchnej vrstvy pokožky a starých kožných buniek a tiež k regeneračným procesom, na ktorých konci stojí krásná pokožka bez jazvičiek po akné, hyperpigmentácie a vrások.
Krásnu pokožku docielime pomocou následovných prostriedkov:
1. Alfa – hydroxykyseliny (AHA)
Alfa – hydroxykyseliny sú karboxylové kyseliny, ktoré sú rozpustné vo vode a vyskytujú sa v prírode.
Peelingy stojace na obsahu AHA patria k najjemnejším typom peelingov. Proces ‘lúpania’ v tomto prípade pôsobí proti jemným vráskam, suchej pleti, nerovnomernej hyperpigmentácií a ľahkému akné. Alfa – hydroxykyseliny môžu byť takisto obsiahnuté v pleťovom mydle alebo kréme v nižších koncentráciách a tak môžu byť súčasťou vašej každodennej starostlivosti o pleť. Pri ich pravidelnom používaní dochádza k zvýrazneniu textúry tváre. Ale pretože sa jedná len o
veľmi jemný a povrchový peeling, nie je tento typ vhodný k liečbe vrások.
Medzi najpoužívanejšie alfa – hydroxykyseliny patrí kyselina glykolová, kyselina citrónová, kyselina mliečna, kyselina mandľová či kyselina jablčná. Využíva sa ich však ešte omnoho viacej.
2. Beta – hydroxykyseliny (BHA)
V súčasnosti sa
peeling na bázi beta - hydroxykyselín začínajú využívať namiesto silnejších peelingov na báze alfa – hydroxykyselín, pretože BHA sú schopné preniknúť hlbšie do pórov pokožky. Štúdie preukázali, že BHA regulujú produkciu kožného mazu, výskyt akné rovnako ako dokážu odstrániť mrtvé bunky kože v niektorých prípadoch dokonca lepšie než samotné AHA, ktoré pôsobia len priamo na povrchu pokožky. Zástupkyňou BHA je kyselina salicylová.
3. Kyselina trichloroctová (TCA)
Účinnosť peelingu na bázi kyseliny trichlóroctovej závisí na jej koncentrácií. V prípade nižšej koncentrácie pôsobí okamžite, teda dochádza k vyhľadeniu jemných vrások a zvýrazneniu textúr pleti odstranením povrchových vrstiev kože. V prípade vyššej koncentrácie dokáže zahladiť výraznejšie vrásky, pigmentové škvrny a taktiež jazvy po akné. Doba rekonvalescencie, kedy sa odlupuje vrchná vrstva pokožky a je nahradzovaná novou, a líši sa podľa typu pleti klienta a hlavne sile peelingu.
Okrem využitia v oblasti tváre a dekoltu sa využíva i pre redukciu strií na celom tele, na odstránenie bradavic a dokonca i pre odstránenie pernamentného make – upu a tetovania.
4. Jessnerov peeling
Jessnerov peelingový roztok (meno podľa nemecko – amerického dermatológa Maxa Jessnera) kombinuje 14% kyselinu salicylovú, kyselinu mliečnu a látku resorcinol na alkoholovej bázi. Tento typ peelingu dokáže odstraniť pigmentové škvrny, akné a jazvičky po akné a taktiež rôznorodé nerovnosti pleti. Podráždenie pokožky po aplikácií (zčervenanie, strupy, otoky) netrvá obyčajne dlhšie ako týždeň či desať dní. A to vzhľadom k nízkým koncentráciám obsiahnutých kombinácií kyselín a tomu, že
peeling nepreniká do hlbších vrstiev pokožky.
5. Kyselina retinová
Kyselina retinová je forma vitamínu A, retinolu. Peeling na jej základě zasahuje hlbšie vrstvy pokožky než napríklad peeling BHA. Využíva sa v prípade ak chcete odtrániť akné, vrásky, výraznú nadmernú pigmentáciu či jazvy na pleti. Zvykne sa kombinovať s Jessnerovým peelingom, ktorý sa aplikuje deň pred “zákrokom”, aby sa pleť otvorila a kyselina retinová mohla ľahšie preniknúť do hlbších vrstiev pleti. Aj v tomto prípade, sa jedná o výraznejší zásah do pokožky a čas rekonvalescencie trvá rovnako ako v predchádzajúcom prípade, teda približne sedem až desať dní.
6. Fenol
Tento typ peelingu už používali hviezdy Hollywoodu v zlatých dvadsiatych rokov! Ide o hĺboký peeling, ktorého výsledky sú občas až neuveriteľné. Je logické, že si ho zamilovali práve herečky, pretože na rozdiel od iných, mali dostatok času na rekonvalescenciu. Pri tejto metóde dochádza k intenzívnej exfoliačnej reakcií a zotavenie pokožky trvá minimálne dva týždne. Okrem toho je nutné dodržiavať predpísaný kľudový režim kvôli možnej strate pigmentácie na ošetrených plochách. Odmenou za čakanie a potencionálne riziká sú vyhladené i hlboké vrásky, odstranené výrastky na pleti a veľmi výrazná redukcia stareckých či slnečných škvŕn.