Problémy s akné dokážu v časoch puberty pekne potrápiť. S jeho následkami sa mnohí stretávajú v podobe jaziev tiež v rokoch, keď už pubertu majú dávno za sebou. A čo horšie, mnoho ľudí zožiera akné aj v dospelosti. Preto sa budeme v našom magazíne tejto téme viacej venovať. Teraz sa zameriame hlavne na možnosti odstránenia jaziev po akné. Aké teda sú?
1. Laser
V rámci laserovej terapie je laserovým lúčom osvietená vrchná vrstva pokožky a dôjde prakticky k jej odpareniu. Podporí sa tak vznik novej, jazvami po akné nepostihnutej vrstvy. Laserová terapia funguje aj na podobné jazvičky spôsobené kiahňami.
Ďalší typ laserovej terapie funguje na inom princípe - v pleti podporuje produkciu
kolagénu a vďaka jeho vyššiemu obsahu v pleti dôjde k povrchovému vyrovnaniu jaziev.
Laser dobre funguje na jazvy po akné, len táto procedúra má niekoľko ALE:
-
nie je bez vedľajších účinkov (je preto nutné zákrok dostatočne prebrať s ošetrujúcim lekárom)
-
budete asi musieť rozbiť prasiatko, lacná záležitosť to totiž určite nie je.
2. Chemický peeling
Chemické peelingy dokážu zázraky, avšak pozor, teraz nemáme na mysli peelingy, ktoré si kúpite pre domáce použitie, ale peelingy, ktoré
vám vykoná špecializovaný odborník. Pretože jedine ten dokáže stanoviť správnu koncentráciu peelingu presne vám na mieru. Ak vás napadá, že by ste si chemický peeling urobili doma, radšej to ani neskúšajte. Internet je plný fotografií ľudí, ktorí si domácim chemickým peelingom ďaleko viac ublížili, ako pomohli.
Chemický peeling pomôže odstrániť vrstvu kože postihnutú jazvami po akné a naopak podporiť tvorbu novej, krásne pokožky. Najlepšie funguje na drobnejšie jazvičky.
A na aké látky sa pri vyberaní chemického peelingu zamerať?
Hlavne kyselina glykolová a
salicylová podporujú proces exfoliácie, pretože prenikajú dostatočne hlboko až do stredných vrstiev pokožky. Jazvy po akné vám síce tento zákrok nezahladí cez noc a na výsledok si budete musieť (aj s nejakou tou dobou rekonvalescencie) počkať, ale vedzte, že to bude stáť za to.
3. Dermabrázia a mikrodermabrázia
Dermabrázia je v podstate ako laserová terapia, akurát že namiesto laserového lúča využíva dermatológ brúsny nástroj (kovovú kefku či čepeľ s diamantovým povrchom), aby odstránil vrchnú vrstvu pokožky postihnutú jazvami po akné. Na jej mieste potom vyrastie nová, zdravá vrstva kože.
Mikrodermabrázia je odľahčenejšia verzia dermabrázie - počas nej je odstránené oveľa menej pokožky a efekt je porovnateľný s chemickým peelingom. Aj tu platí, že najlepšie funguje na drobné jazvy.
Plus ďalšie varianty pre fajnšmekrov:
1. Steroidné injekcie
Steroidné injekcie aplikované priamo na pleť postihnutú jazvičkami spôsobí jej podráždenie a organizmus je tak vyprovokovaný, aby podporil rast nového kožného tkaniva.
2. Prepichovanie kože
Prepichovanie kože funguje na podobnom princípe ako steroidné injekcie - dôjde k poškodeniu oblastí pokožky postihnutých jazvami po akné, takže telo je nútené samo vyprovokovať proces hojenia. Čiže vyrastie nová, zdravá vrstva pokožky.
3. Výplne
Výplne z kolagénu alebo silikónu zdvihnú pleť v miestach poškodených jazvami na úroveň zdravej pleti. Dôjde tak k jej povrchovému vyrovnaniu. Poznáte to, keď je prítmie a v mihotavej žiare sviečky "vylezú" opticky na povrch všetky jazvy po akné? To je minulosťou, múdra výplň to za vás vyrieši. Má to, ale jeden háčik, aplikáciu výplní je potrebné pravidelne opakovať.
4. Subcízia
V prípade subcízie dermatológ chirurgicky odstráni tkanivo s jazvou. Akonáhle je jazva odstránená, tkanivo sa začne hojiť a podporovať novotvorbu pokožky bez jaziev, ktorá navyše rastie na rovnakej úrovni ako pleť bez jaziev.
5. Excízia
Excízia jazvy je metódou "pre odolných". Jedná sa v podstate taktiež o chirurgický zákrok, pri ktorom sú jazvy po akné zošité stehami k sebe, aby sa zmenšila ich plocha. Zošitie môže a nemusí predchádzať subcízií jaziev, teda ich vyrezaniu.
A nejaká prírodná alternatíva by tam nebola? Ale to viete, že bola, tu si preberiem zase niekedy nabudúce!