Vypadávanie vlasov, strašiak dnešnej spoločnosti
Vypadávanie vlasov, to je termín, ktorého sa dnes boja nielen muži, ale aj ženy. Postihuje totiž stále väčšie percento obyvateľov na celej planéte. Navyše už vypadávanie vlasov nie je len záležitosťou starších, ale týka sa to aj malých detí. U nich sa to samozrejme deje z iných príčin, ale psychické následky to môže mať rovnaké, ak nie horšie.
Vlasy vypadávajú aj ženám, ale o tejto téme sa príliš nediskutuje, pretože ženám väčšinou nehrozí úplná plešina alebo lysiny. To ale neznamená, že je plešivosť v ich prípade menej závažným problémom.
Dôvodov, prečo nám vlasy vypadávajú je mnoho. Mnoho z nich ale môžeme ovplyvniť napríklad nepatrnou zmenou jedálneho lístka. Najčastejších príčin vypadávania vlasov je niekoľko. Prvé, čo nás určite napadne, je dedičnosť. Tento faktor sa bohužiaľ nedá príliš ovplyvniť. Samozrejme môžeme vlasom venovať väčšiu starostlivosť a preventívne bojovať proti vypadávaniu, ale vo finále nám vlasy aj napriek tomu preriednu, nech sa snažíme, ako sa snažíme.
Ďalšia príčina, ktorá je taktiež všeobecne známa, je zlá strava. Nejde ani tak o samotné potraviny, ktoré konzumujeme, ale skôr o to, čo tieto potraviny obsahujú alebo neobsahujú. Vypadávanie vlasov totiž spôsobuje napríklad nedostatok železa. To jednoducho zistíte pomocou, krvných testov na ktorejkoľvek hemo-klinike. Pokiaľ sa skutočne preukáže, že vám vlasy vypadávajú z tohto dôvodu, na našom trhu už existuje niekoľko kvalitných prípravkov, ktoré vám železo do organizmu doplnia. Ale pozor na predávkovanie! Aj nedostatok vitamínu A alebo selénu môže vypadávanie spôsobovať. Ale pozor, rovnako tak za to môže aj predávkovanie týmito látkami. Obe sú totiž toxické, preto si sledujte množstvo, ktoré ste skonzumovali.
Ďalším možným problémom môže byť zle fungujúca štítna žľaza. Či už ide o jej zvýšenú alebo zníženú funkciu, pri obidvoch vám môžu začať vypadávať vlasy. Pokiaľ je to váš prípad, bohužiaľ sa nevyhnete užívaniu liekov.
Pokiaľ sa stresujete, na vaše vlasy to môže mať neblahý účinok. Môže ísť ako o stres v práci, tak aj napríklad o dôsledok boja s chorobou. Aj keď sa začnete stresovým situáciám vyhýbať, vypadávanie vlasov neprestane ihneď. Môže trvať ešte dva až tri mesiace po tom, čo začnete žiť viac v pokoji.
U žien môže dochádzať k vypadávaniu aj vďaka tehotenstvu, pretože sa im v tele dejú veľké hormonálne zmeny. Aj pár mesiacov po pôrode môžu tieto problémy pretrvávať. Je to vďaka tomu, že sa mení hladina estrogénu a vypadávanie vlasov je rekciou na tieto zmeny. Rovnako ako v tehotenstve, aj v menopauze sa táto hladina estrogénu mení. Jeho hladina v tele totiž klesá. Je lepšie sa v obidvoch týchto prípadoch poradiť s lekárom a nájsť s ním vhodné doplnky stravy alebo sa dohodnúť na zmene jedálnička.
Pozor aj na užívanie rôznych medikamentov. Tie totiž môžu vypadávanie spôsobiť tiež. Ak je to presne váš problém, je potrebné dohodnúť sa s vaším lekárom, čo s tým ďalej robiť a niekedy je potrebné lieky vymeniť za nejakú ich alternatívu, ktorá bude vášmu organizmu lepšie vyhovovať.
Existujú ale aj dôvody, ktoré nemajú nič spoločné s naším organizmom a ide skôr o mechanické nedostatky a problémy. Napríklad používaním nesprávnej vlasovej kozmetiky si o vypadávanie vlasov priamo koledujete. Rovnako aj častým farbením, hlavne keď extrémne striedate farby od platinovej blond po havranovo čiernu. Aj trvalá či žehlenie žehličkou sú pre vlasy hotovým morom.
Ďalším problémom je samotná úprava vašich vlasov. To znamená, že pokiaľ si ich veľmi často češete nesprávnou kefou, koledujete si o vypadávanie. Rovnako aj pokiaľ si vlasy často sťahujete do pevných uzlov a drdolov. Vlasy sú potom omnoho viac namáhané. Rovnaký problém predstavuje aj časté nosenie klobúkov a čapíc.
Každý by si preto mal poriadne premyslieť, čo všetko možno robí zle a na príčinu vypadávania vlasov prídete možno úplne jednoducho.
Ako dodať starnúcim vlasom vitalitu?
Rovnako ako celý organizmus a pokožka, starnú aj naše vlasy. V detstve máme páperie, ktoré v dospievaní silnie do hustých vlasov a v pokročilom veku naša hriva starne. Ako sa také starnutie vlasov prejavuje, a ako svoje vlasy účinne vyživovať?
Padanie vlasov v tehotenstve a po pôrode. Čo s tým?
Vypadávanie vlasov v období očakávania bábätka a po pôrode sa objavuje u mnohých žien. Zatiaľ, čo pred počatím dieťaťa telo prežívalo hormonálny pokoj, pred búrkou, v tehotenstve, po pôrode a s opätovným začatím užívania antikoncepcie je to s hormónmi ako na horskej dráhe - hore, dolu, hore, dolu. Nemusíte sa ale báť, s malou pomocou by sa všetko malo urovnať a vrátiť do normálu samo, ale nič sa nesmie podceňovať.
Prečo ženám vypadávajú vlasy
Vypadávanie vlasov sa líši u žien a u mužov. Ženám väčšinou nepadajú vlasy na jednom mieste, takže sa nevytvárajú lysé miesta ako u mužov. Pre mužov je tento fakt oveľa prirodzenejšií, u žien býva táto problematika veľmi nepríjemná, aj keď nie je tak častá.
4 tipy ako získať husté a výrazné obočie
Posledným trendom oblasti obočia je mať plné oblúky bez výrazného zásahu. Mnoho žien berie obočie ako samozrejmosť a nevenujú mu väčšiu starostlivosť alebo sa naopak o svoje obočie starajú tak veľmi, že im z neho takmer nič nezostalo a teraz musia svoju situáciu riešiť. Ak aj vás trápi preriedené obočie, skúste niekoľko našich tipov, ako ho zahustiť.
6 častých príčin vypadávania vlasov
Niečo sa deje. V kefe zostáva oveľa viac vlasov než ste inokedy zvyknutá a to Vás dosť znervózňuje. Dlhodobá starostlivosť, vďaka ktorej ste si vypestovala vlasy, s ktorými ste spokojná, by mohla byť v priebehu niekoľkých týždňov preč. Máme pre vás šesť SOS rád, ktoré by mohli zachrániť situáciu.