10 nekonvenčných (ale vedeckých) tipov, ako odolávať stresu
Väčšina z nás je v dnešnej chaotickej a neistej dobe pomerne vystresovaná. Existuje mnoho skvelých tipov na zníženie stresu, ale ak vám tradičné techniky nefungujú, skúste nezvyčajne jednoduché, ale vedecké techniky.
7 minút cvičenia denne
Všetci vieme, že pravidelné cvičenie je kľúčom k lepšiemu fyzickému a duševnému zdraviu, ale cvičenie je často až na poslednom mieste v našom zozname priorít, najmä keď sme v stresovom režime. Trik je v tom, že nie je potrebné cvičiť hodinu každý deň, alebo trikrát týždenne, ale stačí len 7 minút denne, zato ale s vysokou intenzitou.
Sedemminútový cvičebný program vyvinul tréner a fyziológ z Inštitútu ľudskej výkonnosti v Orlande na Floride. Cieľom bolo prísť so spôsobom, ako pre zaneprázdnených ľudí získať výhody celotelového cvičenia len za sedem minút. Tento 7 minútový program na posilnenie celého tela a zníženie stresu nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=FKJstVC2mF4
Skákanie na trampolíne po dobu 10 minút denne
Ak ste niekedy v detstve skákali na trampolíne, potom viete, že je to skvelé a že ste sa potom cítili šťastne. Nielen to, trampolína vám tiež pomôže spáliť kalórie. V prípade, že nemáte priestor pre veľkú vonkajšiu trampolínu, môžete si kúpiť trampolínu s priemerom asi 1,2 metra, ktorá má skladacie nohy a ktorú po cvičení môžete oprieť o stenu. My máme dobré skúsenosti s trampolínu Bellicon, odkaz a video tu: https://www.bellicon.com/us_en
Kloktanie
Tento tip môže znieť divne, ale pravidelné kloktanie s vodou môže stimulovať blúdivý nerv, a tým pomôcť zlepšiť pamäť, znížiť krvný tlak a pomôcť so zápalmi v tele, ktoré súvisia s nadmerným stresom. Kloktanie vám pomôže cítiť sa trochu kľudnejšie, lepšie sa uvoľniť a lepšie zregenerovať. Podobne funguje pravidelné umývanie tváre studenou vodou.
Svetelná terapia
Svetelná terapia vo forme pobytu na slnku, alebo použitia svetelných zariadení ponúkaných v niektorých kúpeľoch, môže pomôcť zlepšiť náladu. Dr Raymond Lam, výskumník na katedre fyziky (University of British Columbia), hovorí o tom, ako svetelná terapia môže zvýšiť produkciu dobrých neurotransmiterov v mozgu, ktoré nám pomáhajú cítiť sa lepšie.
Šťastie maximalizované na 14 stupňov
Byť na čerstvom vzduchu je radosť pre každého. Tráviť viac času vonku môže byť presne to, čo potrebujete, aby ste sa cítili menej vystresovaný. Za ideálnu teplotu zvyšujúcu náladu sa považuje teplota 14 °C. Takže s prichádzajúcou jeseňou sa nemusíte báť zostať na čerstvom vzduchu. Cieľ je aspoň 20 minút každý deň.
Úsmev
Skúšali ste sa niekedy usmievať počas dôležitého telefonického rozhovoru? Úsmev môže mať pozitívny vplyv na to, ako sa prezentujete a ako vás ľudia vnímajú a s častejším úsmevom sa dokonca budete cítiť lepšie. Štúdia z Michiganskej univerzity zistila, že ľudia, ktorí sa usmievali pri nacvičovaní pozitívneho myslenia boli celkovo v lepšej nálade. Napríklad si môžete denne 5 minút predstavovať ako sedíte na pláži na vašej vysnívanej dovolenke. Takéto denné snívanie s úsmevom na perách môže zlepšiť vašu náladu na celý deň.
Plánujte si dovolenku
Aj keď dovolenka v blízkom čase ešte nie je pre vás reálna, tak už len jej plánovanie vám môže pomôcť zmierniť úroveň stresu. Zaujímavá štúdia publikovaná v časopise Aplikovaný výskum o kvalite života zistila, že aj samotný akt plánovania dovolenky bol schopný zvýšiť šťastie a radosť. Takže začať plánovať ďalšiu dovolenku, aj keď sa na ňu ešte nejaký čas nedostanete, môže znížiť váš stres. Je dobré vždy mať niečo, na čo sa môžete tešiť.
Zdieľajte s niekým tri pozitívne veci ktoré ste dnes zažili
Keď si sadnete na večeru po dlhom dni, podeľte sa o tri pozitívne veci zo svojho dňa. Alebo, ak si nepamätáte tri, vyberte si jeden! Hovoriť o dobrých aj keď malých veciach, ktoré sa vám stali, vám môže pomôcť zvýšiť svoj pocit šťastia a pomôže vám znížiť psychické napätie. Večeriate sami? Napíšte si svoje pozitívne okamžiky na papier.
Nebojte sa starnutia
Spoločnosť vidí starnutie ako niečo nepríjemné, nechcené. Avšak existujú štúdie, ktoré zistili, že starší ľudia môžu byť celkovo šťastnejší ako mladší ľudia. Môže to byť preto, že máme viac skúseností a len tak niečo nás v živote nevykoľají a že práve skúsenosti nám pomáhajú byť viac v psychickej rovnováhe. Bez ohľadu na to, aký je váš dôvod, skúste prijať proces starnutia, a oceniť to, čo starnutie môže urobiť pre vás. Jedzte zdravo, zostaňte aktívni a urobte si čas, aby ste sa o seba dobre starali. Starnite s eleganciou a zostaňte zdraví. Starý nemusí znamenať smutný a chorý.
Vitamíny a bylinky pre duševnú rovnováhu
Zvážte užívanie doplnok stravy s vitamínmi a bylinkami, ktoré pomáhajú udržiavať zdravý stav nervového systému a potlačiť únavu, napríklad Good Mood ANNA BRANDEJS, ktorý obsahuje až 11 vitamínov a 3 extrakty z bylín. Kupte tu: www.medaprex.sk.
Spočítané a podčiarknuté
Zatiaľ čo sa vám teraz môže zdať, že zbaviť sa stresu v tejto dobe je skoro nemožné, vyskúšajte niektorú z týchto techník a uvidíte, že vaša hladina stresu sa môže výrazne znížiť.
Čo je to stres a prečo nám škodí
Stres je odpoveďou na nadmerné zaťažujúce fyzické, emocionálne alebo intelektuálne požiadavky. Telo je dobre vybavené na riešenie krátkych stresových epizód, ale dlhodobé, aj keď mierne úrovne stresu nad obvyklú normu môžu byť veľmi škodlivé pre duševné a fyzické zdravie.
SUPERFOOD - KURKUMA
Vedeli ste, že kurkuma nie je len základnou zložkou koreniacej zmesi karí?
Ako na krásne vlasy?
Problémy s vlasmi rieši veľa žien aj mužov. V tomto videu vám poradíme, ako získať bohaté, husté a lesklé vlasy a ako problémom s vlasmi predísť. Dozviete sa tiež o bylinkách, ktoré prispejú k zlepšeniu kvality vašich vlasov, a sérach na vonkajšie použitie a injekčných preparátoch.
Ako správne vybrať kolagén a ktorý je najlepší pre pleť?
V kolagénovom šialenstve, aby sa jeden vyznal. Preto sme sa opýtali tej najpovolanejšej - odborníčky a vývojárky potravinových doplnkov Anny Brandejs.
Poriadne si to okoreňte!
Čierne korenie dokáže nielen ochutiť jedlo, ale navyše obsahuje aj látku piperín, ktorá je zdraviu prospešná.