Potrava pre vaše srdce
ZOZNAM NAJLEPŠÍCH POTRAVÍN PRE ZDRAVÉ SRDCE.
ČERSTVÉ BYLINKY
Namiesto nadmerného solenia ochucujte jedlo čerstvými bylinkami, ktoré obsahujú veľa antioxidantov. Pomôžu vám tak chrániť krvné cievy pred kôrnatením a srdce pred vysokým krvným tlakom. Každá bylinka pôsobí navyše širokospektrálne, a tým posilňuje celý organizmus. Mnohé bylinky majú aj protizápalové, antibakteriálne a iné blahodarné účinky na organizmus.
LOSOS
Losos obsahuje veľa tzv. omega-3 mastných kyselín, čo sú zdravé tuky, ktoré môžu znížiť riziko porúch srdcového rytmu a znížiť krvný tlak. Môžu tiež znížiť triglyceridy a obmedziť zápal. Kardiológovia odporúčajú konzumovať dvakrát týždenne porciu lososa alebo iných mastných rýb. Ďalšie skvelé ryby pre zdravé srdce a cievy sú: makrela, sleď, pstruh, sardinky a ančovičky.
FAZUĽA A INÉ STRUKOVINY
Strukoviny majú nízky obsah tukov, vysoký obsah bielkovín, a preto predstavujú výbornú alternatívu k červenému mäsu. Majú tiež vysoký obsah rozpustnej vlákniny. Priaznivo ovplyvňujú srdce, pretože dokážu znižovať cholesterol. Je len málo potravín, ktoré poskytujú tak jedinečnú kombináciu zdravých živín s ľahkou vstrebateľnosťou, ako strukoviny. Fazuľa obsahuje aj kyselinu listovú, ktorá pomáha znížiť škodlivý homocysteín. Ide o rizikový faktor spôsobujúci zápalové ochorenia srdca. Kyselina listová mení škodlivý homocysteín späť na neškodný metionín, ktorý tepny nepoškodzuje.
ČERVENÉ VÍNO
Ak pijete alkohol, trocha červeného vína môže byť zdravou voľbou pre srdce. Obsahuje totiž resveratrol a katechín, dva antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť steny ciev. Alkohol môže tiež zvýšiť HDL, dobrý cholesterol. Príliš veľa alkoholu však škodí celému organizmu, a to aj srdcu. Ženy by nemali vypiť denne viac než pohárik vína a u mužov sú to maximálne dva poháre. Pozor, alkohol môže spôsobiť problémy ľuďom, ktorí užívajú aspirín alebo niektoré lieky.
ČUČORIEDKY, ČERNICE, MALINY
Bobuľoviny sú brilantné, pokiaľ ide o výživu. Obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály či nestabilné zlúčeniny, ktoré môžu poškodzovať bunky, alebo napomáhať vzniku usadenín (aterosklerotických plátov) v cievach, a tým prispievať ku kôrnateniu ciev. Dospelým, ktorí jedli šálku bobuľovín denne, sa podľa fínskej štúdie za 8 týždňov znížil krvný tlak a zvýšil HDL („dobrý“ cholesterol).
VLAŠSKÉ ORECHY A MANDLE
Malá hrsť vlašských orechov denne môže znížiť hladinu cholesterolu. Môže tiež chrániť pred zápalom ciev. Vlašské orechy sú plné omega-3, zdravých tukov (nazývaných mononenasýtené tuky), rastlinných sterolov a vlákniny. Niekoľko rozsiahlych vedeckých štúdií potvrdilo, že pravidelná konzumácia orechov a semien chráni pred srdcovými ochoreniami.
POMARANČE
Sladké a šťavnaté pomaranče obsahujú vitamín C, B1 a kyselinu listovú. Sú aj zdrojom vlákniny, špeciálne, keď jete aj ich dužinu a bielu vnútornú šupku (takzvaný mezokarp). Práve v týchto bielych membránach, ktoré oddeľujú jednotlivé dieliky pomarančov, je vo veľkej miere zastúpený pektín. To je typ rozpustnej vlákniny, ktorá pomáha regulovať hladinu cholesterolu. Pomaranče obsahujú tiež draslík, ktorý pomáha kontrolovať krvný tlak a sú nízkokalorické, takže pomáhajú aj pri chudnutí.
OLIVY A OLIVOVÝ OLEJ
Mnohé výskumy vykonané za posledných 40 rokov potvrdili, že olivový olej má preukázateľne priaznivý vplyv na stav srdca - nielen, že znižuje hladinu LDL (zlého cholesterolu), ale zároveň zvyšuje hladinu cholesterolu dobrého (HDL). Navyše olivový olej obsahuje cenné nutričné látky ako je vitamín E, alebo niektoré polyfenoly napríklad hydroxytyrozol a pomáha čistiť cievy od usadeného cholesterolu. Skvelé účinky má aj extrakt z olivových listov s obsahom polyfenolu oleuropeín. Olivový olej má aj protizápalové účinky. Pozor na olivy v slanom náleve, prípadne na solené sušené olivy, obsahujú vysoký obsah sodíka, čo môže zvyšovať krvný tlak.
OVSENÉ VLOČKY
Ovsená kaša, či ovsené otruby sú cenným zdrojom mnohých dôležitých živín. Ovsené vločky blahodarne pôsobia na hladinu cholesterolu, krvný tlak, ale aj na hladinu krvného cukru. Ovsené vločky obsahujú bielkoviny, tuk, vápnik, železo, mangán, vitamíny B1 a B9, ale aj vitamín E. Jedna americká štúdia potvrdila, že u ľudí, čo denne konzumovali ovsené vločky sa výrazne znížil krvný tlak.
ĽANOVÉ SEMIENKA A ĽANOVÝ OLEJ
Ľanové semeno obsahuje veľké množstvo kyseliny alfa-linolénovej (ALA), čo je omega 3 mastná kyselina, ktorá napomáha prúdeniu krvi tým, že znižuje lepivosť krvných doštičiek. Navyše má ľanové semienko vysoký obsah rozpustnej vlákniny, ktorá pomáha znižovať hladinu cholesterolu, čím znižuje riziko srdcových ochorení. Ľanové semienko odporúčame jesť pomleté alebo užívať olej z ľanového semienka.
ČEREŠNE A VIŠNE
Sú bohatým zdrojom betakaroténu, ktorý prospieva srdcu. Tiež obsahujú veľa vitamínu C, ktorý svojim antioxidačným potenciálom pomáha v boji s voľnými radikálmi. Obsahujú aj veľké množstvo rozpustnej vlákniny, ktorá priaznivo pôsobí na hladinu cholesterolu v krvi. Čerešne majú aj protizápalové účinky, pomáhajú pri dne či dokonca pri artritíde.
GRANÁTOVÉ JABLKO
Klinické štúdie preukázali, že granátové jablko má kardioprotektívne účinky. Pomáha znižovať krvný tlak a pomáha v prevencii aterosklerózy.
ZVÁŽTE UŽÍVANIE DOPLNKOV STRAVY
V prípade, že nie ste schopní z akéhokoľvek dôvodu pre seba zabezpečiť čerstvú a vyváženú stravu pre zdravie srdca, zvážte užívanie doplnku stravy Omega 3+3 ANNA BRANDEJS, ktorý obsahuje vysoké koncentrácie omega 3 mastných kyselín, štandardizovaných extraktov polyfenolov z plodov olív, olivových listov a hroznových jadierok.
A nezabudnite - najhorším faktorom pre zdravie je dlhodobý, hoci mierny stres.
Chcete, aby vaša pleť bola čo najlepšia?
Spolu s „must have" návykom - každý deň si naniesť na tvár krém s ochranným faktorom SPF 30 je tiež nutné sa pozrieť, čo máte na tanieri. A vôbec nie je dobré byť posadnutý nejakou jednou „superpotravinou". Naopak, existuje mnoho potravín, ktoré pleti pomôžu pomalšie starnúť, alebo ju dokonca môžu aj zlepšiť. A to v prípade, že vaša strava bude dlhodobo obsahovať veľa týchto potravín.
Srdce znamená život, a preto by sme sa mali o neho starať bez kompromisov.
V čom sa Omega 3+3 ANNA Brandejs líši od doplnkov ponúkajúcich iba omega 3 mastné kyseliny či všeobecne známe antioxidanty typu cesnak, zelený čaj, či Koenzým Q10?
Každý chce dlho žiť, ale nikto nechce byť chorý
Ešte pred sto rokmi bola v SR priemerná doba života 44 rokov. Priemerný vek sa za posledných 100 rokov zvýšil o 35 rokov! Dožívame sa o neuveriteľných 35 rokov dlhšie, ale mnoho ľudí už po 40 začne trpieť chronickými chorobami, ktoré kvalitu života výrazne znižujú.
Kurkuma je jednou z najoceňovanejších rastlín na svete.
Obsahuje totiž 4 % látok zvaných kurkumíny, ktoré majú silný antioxidačný a protizápalový účinok.
Konečne! Produkt s kolagénom na omladenie pleti s rýchlym a viditeľným účinkom
Očakávate od doplnku stravy na omladenie pleti rýchle a dlhodobé výsledky? Jeden taký pre vás máme, jeho účinky potvrdzuje 96,15 % užívateliek hodnotiacich výsledky maximálnym počtom bodov.