Širší termín pre rôzne typy vypadávanie vlasov
V priebehu života sa do päťdesiatich rokov s nejakým tým typom straty vlasov stretne približne polovica mužov, u žien sa zvyčajne alopécia rozvíja až po menopauze, priemerne okolo 52. roku života. Alopécia však nepostihuje iba vlasy, ale môže sa dotýkať tiež rias, obočia a ochlpenia na tele.
Čo spôsobuje alopéciu?
Príčiny sú rôzne, podľa typov alopécie. Napríklad u mužov bývajú najčastejšou príčinou dedičné dispozície. Ak nie sú na vine gény, potom sa často jedná o emočný a fyzický stres, výraznú redukčnú diétu či užívanie silných liekov.
Typy alopécie
- Alopecia areata je v médiách aj lekármi často označovaná ako stresová alopécia, pretože si ju mnoho pacientov spája so stresovou udalosťou. Nie je tomu tak však u všetkých. Objaviť sa môže kedykoľvek a u niekoho sa rozvinie naopak v momente najväčšej spokojnosti
- Androgénnej alopécia je vyvolaná nadbytkom dihydrotestosterónu
- Jazviacu alopéciu spôsobuje zápal
- Telogénna efluvium
- Alopecia totalis je strata všetkých vlasov
- Alopecia universalis postihuje všetky vlasy a vlasy na tele
- Alopecia barbae postihuje briadku
Symptómy
Aj symptómy sa u rôznych typov alopécia líšia.
Mužské plešatenie (male pattern baldness) a ženské plešatenie (female pattern baldness) sú menej rozšírené formy. U žien zvyčajne začínajú vlasy vypadávať okolo cestičky. Predné línie vlasov zostávajú zvyčajne nepostihnuté. U mužov vlasy začínajú vypadávať v tzv. "kútoch" a postupujú ku korunke hlavy. V záverečnej fáze zostávajú vlasy len v pruhu vedúcim nad ušami a za nimi nad krkom v tvare podkovy.
U ďalších foriem alopécie môžu vlasy vypadávať v zhlukoch alebo na skalpe, tam môžu napríklad vznikať svrbivé miesta pokryté šupinkami.
Aká je liečba?
Pretože stále nie je celkom objasnené, ako alopécie vznikajú, nie je ani vyvinutá úplne účinná liečba. Používajú sa séra pre podporu rastu vlasov, mezoterapia, výživové doplnky a rôzne typy medikamentov.