Čiže "botox", injekčne aplikovaná kozmetická látka, ktorej aplikácia odstraňuje vrásky a jemné linky
"Botox" je neurotoxín získavaný z Clostridium botulinum, organizmu vyskytujúceho sa v prírode a zároveň účinná látka, ktorú dermatológ alebo vyškolený profesionál injekčne aplikuje do kože na tvári, kde bráni pohybu mimického svalstva, čím pôsobí preventívne proti formovaniu vrások, prípadne zlepšuje vzhľad vrások už existujúcich.
Klobásový jed
Označenie "botox" pochádza z latinského slova botulus označujúceho klobásu. Aj botulotoxín sa niekedy označuje ako klobásový jed. Prečo? Ako jed sa totiž prirodzene môže objaviť v zle spracovaných mäsových produktoch. Pre človeka je pri konzumácii vysoko toxický a môže zapríčiniť otravu, paralýzu a dokonca úmrtie. Pri injekčnej aplikácii však žiadna otrava nehrozí a použitie je úplne bezpečné.
Práve preto botulotoxín patrí k snáď najobľúbenejším anti-aging prostriedkom na svete. Tým, že po injekčnej aplikácii bráni opakovanému pohybu tvárového svalstva, zamedzuje vzniku vrások a jemných liniek, napríklad v oblasti očného okolia, medzi očami či na čele. Okrem omladenia pleti má ale botulotoxín aj mnoho ďalších využití, napríklad na obmedzenie potenia, migrén a porúch močového mechúra.
Ako botulotoxín funguje?
Zamedzuje prenosu nervových signálov k daným tvárovým svalom, tie sú vďaka tomu uvoľnené a vrásky redukované. Účinok botulotoxínu vydrží zhruba pol roka, zreteľný je však už v priebehu pár hodín po aplikácii. Akonáhle účinok neurotoxínu pominie, svaly obnovia svoju bežnú činnosť.
Aplikácia botulotoxínu je všeobecne bezpečná, po ošetrení sa však v mieste vstupu ihly do kože môže objaviť drobný opuch alebo modrina, začervenanie, ktoré však počas nasledujúcich dní odznie.