Detox čiže očista tela od potenciálne škodlivých látok (toxíny)
V kontexte alternatívnej medicíny je detox proces, ktorý má telu pomôcť zbaviť sa toxínov - nahromadených škodlivých látok, ktoré majú na organizmus negatívny vplyv v krátkodobom i dlhodobom horizonte. Detoxikácia zvyčajne zahŕňa diétu, pôst, výhradnú konzumáciu alebo naopak vyhýbanie sa určitým špecifickým potravinám (tuky, sacharidy, ovocie, zelenina, džúsy, bylinky, voda) alebo očistu hrubého čreva.
Hoci klasická medicína očistu organizmu príliš neuznáva, v oblasti alternatívnej medicíny a zdravého životného štýlu je detox veľmi obľúbený.
Detox prostredníctvom stravy
Medzi hlavné typy detoxu patria diéty, ktoré majú mať detoxikačný účinok. Hlavnou myšlienkou detoxu je, že veľká časť našej stravy obsahuje kontaminanty, teda zložky, ktoré nie sú pre zdravie človeka nevyhnutné ako napríklad zvýrazňovače chuti, farbivá či pesticídy a vhodnou diétou je správne sa týchto neprirodzených zložiek v jedle vyvarovať.
Detoxikačné diéty môžu byť rôzne. Je pri nich možné konzumovať len úzku skupinu potravín (napríklad iba vodu či čerstvé džúsy, kedy sa jedná o tzv. džúsový pôst), vypustiť určité typy potravín (ako tuky či jedla vyprážané) alebo priemyselne spracované potraviny, prípadne potraviny, ktoré bývajú často tráviacom traktom zle znášané (typicky napríklad mliečne produkty či lepok). Tento typ stravy býva zvyčajne bohatý na vlákninu.