Skupina neurotransmiterov
Endorfíny patria k chemikáliám vyskytujúcim sa v mozgu, sú známe ako neurotransmitery, ktorých úlohou je prenášať elektrické signály v rámci nervového systému. V ľudskom organizme bolo popísaných najmenej 20 typov endorfínov. Nachádzajú sa primárne v hypofýze, ďalších častiach mozgu a distribuované sú tiež v nervovom systéme.
Proti stresu a bolestiam
Stres a bolesť sú dva najčastejšie faktory vedúce k uvoľneniu endorfínov. Tie následne reagujú s receptormi opiátov v mozgu a obmedzujú vnímanie bolesti. Pôsobia podobne ako lieky, ako je morfium a kodeín. Na rozdiel od opiátov aktivácia opiátových receptorov endorfínmi nevyvoláva závislosť.
Zníženie vnímania bolesti a vyplavovanie endorfínov vedie k opačnému stavu, k eufórii, zníženiu chuti do jedla, uvoľňovaniu pohlavných hormónov a zlepšuje reakcie imunitných systému. S vyššími hladinami endorfínov vnímame menej bolesti a menej na nás pôsobí aj stres. Práve endorfíny stoja za skvelým pocitom, ktorý máme po cvičení, vyplavovať sa ale môžu aj po konzumácii čokolády alebo dokonca chilli papričiek. Ich vyplavovanie podporuje aj sexuálna aktivita či meditácia.