Začervenanie pleti či slizníc
Erytém je stav pleti, ktorý charakterizuje jej začervenanie či vyrážku. Erytému existuje mnoho typov vrátane fotosenzitivity, multiforemného erytému alebo erytému nodosum. Fotosenzitivita je spôsobená reakciou kože na slnečné svetlo a má tendenciu objaviť sa, keď infekcia či niektorý z liekov zvýši citlivosť kože na ultrafialové žiarenie.
Multiforemný erytém zase charakterizuje vystupujúce škrvny či iné lézie na pleti. Obvykle býva spôsobený reakciou na užívané lieky, infekcie (najmä vírus herpes simplex) alebo ochorenia.
Erytém nodosum je forma erytému, ktorú sprevádzajú jemné hrčky, zvyčajne na nohách pod kolenami, a spôsobujú ju taktiež rôzne medikamenty či choroby. Konkrétne príčiny vzniku erytému však veda doteraz celkom nevie, všeobecne ale platí, že sa jedná o zranenie kože, infekciu alebo zápal: na vine môže byť masáž, liečba elektrickým prúdom, užívanie liekov proti akné, alergia, nadmerné cvičenie, spálenie pleti slnkom, syndróm kožného ožiarenia, toxicita ortuti, pľuzgieriky, ale aj vytrhávanie chĺpkov voskom či pinzetou. To všetko môže spôsobiť rozšírenie krvných kapilár, a tým pádom začervenanie. Erytém je tiež bežným vedľajším účinkom rádioterapie, kedy je koža vystavená ionizujúcemu žiareniu.
Ako erytém spoznať?
Ak zatlačíte na postihnutú časť prstom, miesto na chvíľu zbiela.Postihnutá oblasť zároveň nevykazuje žiadnu zmenu teploty, pretože je výsledkom rozšírenia kapilár ukrytých v hlbších vrstvách kože.