Fluór

Najreaktívnejší prvok periodickej sústavy a zároveň dôležitá živina

Fluór je prvok nevyhnutný pre správne fungovanie ľudského organizmu, preto sa ním bežne obohacuje zubná pasta či pitná voda. Na Zemi je fluór 13-tym najčastejšie sa vyskytujúcim prvkom, nájdeme ho predovšetkým v pôde, kameňoch, íloch a uhlí.

Fluór a jadrová energetika

Fluoridové soli sa roky využívajú pri zváraní či glazovaní skla, fluór je tiež nevyhnutný v jadrovej energetike. Využíva sa pri výrobe hexafluoridu uránu, ktorý je potrebný na oddeľovanie hlavných izotopov uránu. Hexafluorid síry sa využíva ako izolácia vo vysoko silových elektrických transformátoroch.

Chloroflorokarbony sa zase využívali v chladničkách, klimatizačných zariadeniach či hasiacich prístrojoch. Keďže sa však podieľajú na vzniku ozónovej diery, od roku 1996 je ich používanie zakázané.

Fluór je súčasťou série chemických látok, napríklad rozpúšťadiel a niektorých typov plastov, ako je teflón, využitie nachádza aj ako súčasť Gore-Texu, ako káblová izolácia, a je tiež základom kobercovej pásky.

Zdravie ústnej dutiny

Fluór sa pridáva do pitnej vody, čím napomáha ochrane populácie pred zubným kazom, z rovnakého dôvodu je o fluór obohatená aj zubná pasta. Okrem zubov potrebujú príjem fluóru aj naše kosti. Vo vysokej koncentrácii je však toxický, a jeho nadmerný príjem môže naopak spôsobiť zubný kaz či osteoporózu, potenciálne škodlivý je tiež pre obličky, nervovú sústavu a svaly. Veľmi nebezpečný je vo forme plynu, dráždi oči a dýchacie ústrojenstvo.

Fluór je častou zložkou liečiv, predovšetkým tých používaných pri onkologických a kardiovaskulárnych ochoreniach, prípadne liekov na podporu fungovania nervovej sústavy. Nedostatok fluóru býva spájaný s chabým zdravím ústnej dutiny a osteoporózou.