Ftaláty

Skupina chemikálií, ktoré sa vyskytujú v širokom spektre produktov a sú potenciálne zdravotne škodlivé

Táto skupina chemikálií nachádza využitie v stovkách produktov, medzi ktoré patria aj hračky, podlahové krytiny a tapety z vinylu, detergenty, lubrikačné oleje, obaly potravín, lieky či produkty osobnej hygieny, ako sú laky na nechty, laky na vlasy, balzamy po holení, mydlá, šampóny či parfumy.

Prvým ftalátom využívaným v kozmetike bol dibutylphthalate (DBP) s cieľom plastifikácie lakov na nechty, ktoré vďaka jeho obsahu vydržali na nechtoch dlhšie a neolupovaly sa. Ďalej potom v lakoch na vlasy, tie s jeho obsahom síce fixujú účes, ale ponechávajú mu flexibilitu. Druhým známym ftalátom je diethylphthalate (DEP), ktorý sa využíva ako fixátor vône. DBP, rovnako ako DMP (dimethylphthalate) sa už nevyužívajú, len DEP je zložkou kozmetických produktov aj v súčasnosti.

Ftaláty a ľudské zdravie

O tom, aký účinok ftaláty majú na ľudské zdravie, sa stále vedú diskusie. Podľa niektorých vedeckých panelov sú riziká expozície ftalátom žiadne alebo minimálne, podľa iných odborných autorít je vystavovanie ftalátom rizikové. Čo podľa nich hrozí?

Niektoré ftaláty sú neškodné, iné toxické. Toxické ftaláty majú negatívny vplyv na endokrinný systém a reprodukčnú sústavu.

Štúdia nič nepreukázali

Deti, rovnako ako všetci ostatní konzumenti, sú ftalátom vystavené dennodenne z mnohých rôznych zdrojov, vzduchu, liekov, potravín, plastov, vody a kozmetiky. Podľa Americkej akadémie pediatrie je v moči detí vystaveným ftalátov z kozmetických produktov starostlivosti o dieťa (detské šampóny, púdre) vyššia hladina metabolitov ftalátov. Štúdia sa však už nezaoberala účinkom a zdravotnými rizikami vyplývajúcimi z ftalátov. Uskutočnené štúdie však naznačujú, že využitie ftalátov v kozmetike od roku 2004 klesá.