Probiotická vláknina
Inulín sa ako škrob vyskytuje v mnohých druhoch ovocia, zeleniny a rastlín, napríklad v pšenici, cibuli, banánoch, póre, artičokoch a špargli. Najčastejšie sa, ale pre medicínske a kozmetické využitie získava z máčania koreňa čakanky v horúcej vode.
Zlepšuje chuť jedál a reguluje cukor
Inulín sa využíva pri vysokej hladine krvných tukov vrátane cholesterolu a triglyceridov. Podporuje tak chudnutie, pôsobí proti zápche a ako potravinové aditívum zlepšuje chuť jedál.
V žalúdku sa netrávi ani neabsorbuje, putuje rovno do čriev, kde ho baktérie využívajú pre svoj rast. Inulín podporuje rast špeciálneho druhu baktérií, ktoré sú späté so skvalitnením funkcie čriev aj zlepšením celkového zdravia organizmu. Navyše znižuje schopnosť organizmu utvárať niektoré typy tukov.
Medzi hlavné pozitívne účinky inulínu patrí vplyv na telesnú hmotnosť, cholesterol a hladinu krvného cukru.
Chudnutie
Inulín môže podporiť chudnutie pri zachovaní zásad zdravého stravovania a stredne aktívnom životnom štýle. V črevách stimuluje rast "priateľských" baktérií, vďaka ktorým je možné skrze črevnú stenu lepšie absorbovať dôležité živiny do krvného obehu.
Diabetes
Užívanie inulínu vyvoláva lepšiu reakciu na skonzumovaný cukor, znižuje hladinu krvného cukru a zvyšuje antioxidačný potenciál potravín.
Hlavné prirodzené zdroje inulínu sú banány, špargľa, pór, cesnak a čakanka, jeho hladinu je však možné zvýšiť aj užívaním výživových doplnkov s jeho obsahom.