Liečivá bylina
Domovom valeriány lekárskej je Európa a niektoré časti Ázie, prirodzene sa ale vyskytuje aj v Severnej Amerike. Extrakt sa vyrába z koreňa tejto na lúkach rastúce trvalky, z ktorého sa lisuje šťava alebo sa z neho utvára prášok, je známy pre svoje sedatívne účinky a schopnosť uvoľňovať centrálny nervových systém a hladké svalstvo. Po stáročia sa využíva pri problémoch so spánkom, predovšetkým pri problémoch so zaspávaním kvôli úzkostiam či nervozite. Najviac na obľube získal v priebehu 17. storočia.
Ovplyvňuje hladinu GABA
Kozlík obsahuje na 120 chemických látok. Vedci predpokladajú, že jeho účinok je daný tým, ako navyšuje v organizme hladinu GABA (kyseliny gama-aminomaslovej), ktorá má vplyv na aktivitu buniek nervového systému. Lieky proti úzkostiam na predpis, ako je Diazepam, pritom pôsobia na organizmus v podstate rovnako, navýšením hladiny GABA.
Ľudský organizmus upokojuje, zároveň však jeho účinok nie je až príliš sedatívny. Nepôsobí návykovo, a napriek tomu je účinný proti nespavosti, predovšetkým vďaka obsiahnutým alkaloidom (valepotriáty). Znižuje dobu, za akú upadneme do spánku, obmedzuje budenie počas noci a celkovo zlepšuje kvalitu spánku. Vďaka tomu, že jemne upokojuje, využitie nachádza čoby prírodný prostriedok proti úzkostiam.
Prírodná medicína
Využíva sa tiež čoby alternatívna medicína proti kŕčom v bruchu a menštruačným bolestiam, zlepšovať môže podľa zástancov prírodnej medicíny bolesti hlavy, reumatické bolesti a tiež bolesti pri trávení. Pri topickej aplikácii môže taktiež uľaviť od bolestí a svalového napätia, využitie nachádza aj pri bolestiach svalov.
Pre krásnu pleť
Pri topickej aplikácii zásobí pleť radom antioxidantov, ktoré neutralizujú voľné radikály, čím pleť chráni pred predčasným starnutím a vznikom vrások. Na pleť má tiež upokojujúci účinok, je preto vhodný aj v prípade akné, keď navyše na koži utvára ľahkú ochrannú bariéru, a pri žihľavke či vyrážkach. Obsiahnuté ochranné oleje udržujú pleť pružnú a zdravú.