Pigment, komplexný polymér derivovaný z aminokyseliny tyrozínu
Melanín je látka, ktorá dáva pleti a vlasom ich prírodnú farbu. Rovnako tak ovplyvňuje aj farbu očí alebo u zvierat farbu šupín a peria. U ľudí je to tak, že ľudia s tmavšou pleťou majú melanínu väčšie množstvo. Na druhú stranu, ľudia s menším množstvom pigmentu majú svetlú pleť.
Melanín vzniká počas metabolizácie aminokyseliny zvanej tyrozín. V koži ho produkujú bunky zvané melanocyty. Existujú však i lekárskej diagnózy ako albinizmus, ktorý symbolizuje nedostatok melanínu. Albinizmus môže postihnúť ako ľudí a zvieratá, tak rastliny.
Ochrana pred slnkom
Hlavnou funkciou melanínu však nie je to, že by našej pleti a vlasom dodával farebný tón. Jeho najväčším benefitom je pre nás jeho schopnosť chrániť pleť proti škodlivému ultrafialovému žiareniu. Kompletnú ochranu pleti samozrejme neposkytuje, takže ani jedinci s veľmi tmavou pleťou nie sú vďaka nemu úplne chránení. Je však fakt, že ich pleť vydrží vystavená slnku ďaleko dlhšie, než sa spáli, ako u jedincov so svetlou pleťou. Melanín tiež spúšťa mechanizmus, ako organizmus absorbuje slnečné žiarenie, čo je však dôležité skôr pre zvieratá, ako pre ľudí, hlavne pre tie studenokrvné ako sú hady, plazy a niektoré druhy rýb.
Okrem toho melanín ovplyvňuje aj ostrosť videnia, pretože minimalizuje počet svetelných lúčov, ktoré do oka vstupujú.