Prebiotiká

Látky, ktoré podnecujú rast či aktivitu mikroorganizmov (baktérií), ktoré sú dôležité pre zdravie organizmu

Najlepší príklad účinku prebiotík je v gastrointestinálnom trakte, kde môžu pozmeniť kompozíciu organizmov v črevnej mikroflóre. V princípe však prebiotiká môžu pozitívne ovplyvňovať aj iné oblasti organizmu. Existujú napríklad krémy na ruky, u ktorých bol zámerne vyvolaný vplyv podobný prebiotika, aby zlepšili zloženie či aktivitu kožnej mikroflóry.
 

Skutočný účinok až v čreve

V strave sú prebiotiká zvyčajne vláknité zložky, ktoré vrchnou časťou zažívacieho traktu prejdú, bez toho aby ich organizmus strávil. Preto môžu stimulovať rast či aktivitu "správnych" baktérií, ktoré kolonizujú hrubé črevo, a ktorým prebiotiká slúžia ako podklad.
 
V súčasnosti sú prebiotiká definované ako selektívne fermentované látky, ktoré umožňujú špecifické zmeny ako v zložení, tak aktivite gastrointestinálne mikroflóry, čo prináša organizmu početné zdravotné benefity.
 

Cibuľa a cesnak

Prebiotiká sa prirodzene vyskytujú v našej strave. Medzi ich zdroje patria okrem iného artičoky, cesnak, cigória a cibuľa. Aby však došlo k vytúženému bifidogénnemu účinku (zvýšenie počtu "priateľských" baktérií v čreve), je potrebné konzumovať týchto potravín veľké množstvo. Preto je pre väčšinu ľudí ľahšie užívať výživové doplnky s obsahom prebiotík alebo doplnky s kombináciou probiotík a prebiotík, aby mali istotu, že sú ich hladiny priateľských baktérií v čreve dostatočne vyživené.
 
Existujú rôzne typy prebiotík, medzi tie najbežnejšie patrí inulín, fruktooligosacharidy, laktulóza a lafinóza.