Stav, kedy dochádza k návratu kyslých žalúdočných štiav do pažeráka (tzv. pálenie záhy)
Ľudský žalúdok je vďaka obsahu koncentrovaných kyselín prirodzene kyslé prostredie. Žalúdočné sliznice sú voči pôsobeniu kyselín imúnne a kyseliny ju nijako nepoškodzujú. Problém sa vyskytuje v momente, keď žalúdočné kyseliny vystupujú z žalúdka do pažeráka. Jeho sliznica už voči pôsobeniu žalúdočných kyselín odolná nie je a dochádza preto k jej podráždeniu. Prejavom je pálenie a ostrá bolesť hrudníka, teda "pálenie záhy", ktoré je vlastne zápalom pažerákovej sliznice.
Pálenie záhy sa často objavuje u tehotných žien, keď maternica tlačí na vnútorné orgány vrátane žalúdka. Inokedy je príčinou zvýšená produkcia žalúdočných štiav vyvolaná konzumáciou alkoholu či sladkých jedál, u niekoho môžu pálenie záhy vyvolať aj vyprážané, mastné či pečené jedlá, káva, čaj, perlivé nápoje alebo nápoje a potraviny kyslé. Zhoršiť uzáver žalúdka, a tým pádom umožniť prienik žalúdočných štiav do pažeráka môže aj nárast vnútrobrušného tlaku pri predklone alebo veľkej námahe alebo aj dlhodobý stres.
Ako sa zbaviť prekyslenia žalúdka?
Hlavné je vyhýbať sa tzv. spúšťačom pálenia záhy, teda nekonzumovať potraviny a nápoje, o ktorých vieme, že môžu pálenie záhy vyprovokovať. Okamžitú úľavu prinášajú voľne predajné lieky. Ľudia sa často uchyľujú k prírodným alternatívam, najmä z dôvodu, že chemické látky, ktoré znižujú produkciu žalúdočných štiav, podľa nich môžu zhoršovať trávenie.
Aké sú prírodné alternatívy?
- Chladené mliečne nápoje (mlieko, kefír)
- Surové zemiaky
- Kyslá kapusta
- Šťava z Aloe vera
- Bylinné čaje (fenikel, aníz, repík)
- Citrónová šťava v pohári studenej vody