Chronické zápalové ochorenie postihujúce najmä kĺby
Reumatoidná artitída je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém mylne napáda vlastné tkanivá organizmu.
Pri osteoartritíde dochádza k opotrebovaniu kĺbov, "reuma" negatívne ovplyvňuje kostné tkanivá, čo má za následok bolestivé opuchy, ktoré môžu spôsobiť až deformáciu kĺbu a kostnú eróziu. Zápal, ktorý sprevádza reumu, však môže ovplyvňovať aj iné časti tela.
Medzi hlavné symptómy patria:
- Citlivé, horúce a opuchnuté kĺby
- Stuhnutosť kĺbov, ktorá býva najvýraznejšia ráno a po nečinnosti
- Únava, horúčka, chudnutie
V ranom štádiu postihuje reumatoidná artritída najprv malé kĺby, najmä tie na prstoch rúk či prstoch na nohách. Ako choroba postupuje, rozširuje sa na zápästie, kolená, členky, lakte aj bedra a ramená. Zvyčajne dochádza k problémom pri rovnakých kĺbov na oboch stranách tela. Okrem toho môže reuma postihovať aj kožu, oči, pľúca, srdce, obličky, slinné žľazy, nervové tkanivo, kostnú dreň alebo cievy.
Pri "reume" napadá imunitný systém kĺbovú výstelku. Výsledný zápal zhutňuje synoviálnu tekutinu (kĺbový maz), čo môže mať za následok zničenie chrupavky a kosti v kĺbe. Šľachy a väzy, ktoré udržujú kĺb, sa oslabujú a vyťahujú. Kĺb potom stráca svoj tvar a postavenie.
Lekári doteraz nepoznajú presnú príčinu tohto ochorenia, ale veľký vplyv majú pravdepodobne genetické predispozície. Gény síce samé od seba "reumu" nespôsobí, však môžu človeka urobiť citlivejšieho na niektoré z vonkajších faktorov (napríklad infekcie istými vírusmi či baktériami), ktoré môžu chorobu spúšťať.
Medzi rizikové faktory patrí:
Pohlavie: U žien je riziko rozvoja ochorení vyššie ako u mužov
Vek: Objaviť sa môže v akomkoľvek veku, najčastejšie sa však prejaví medzi 40. a 60. rokom života
Rodinná história: Prítomnosť "reumy" v rodine zvyšuje riziko jeho vzniku
Fajčenie
Obezita