Čiže rosacea, zápalové ochorenie kože, inak tiež nazývané "akné dospelých"
Toto chronické ochorenie je charakterizované sčervenaním tváre, rozšírenými a popraskanými žilkami, vriedkami, pupákmi a opuchom tváre. Postihnutie rosaceou sa môže prejaviť v akomkoľvek veku. Rozdeľujeme ho na štyri typy, pričom tri z nich postihujú kožu a štvrtý oči (tzv. okulárna rosacea). Ak sa ružovka nelieči, jej stav má tendenciu sa v priebehu času zhoršovať. Stav môže paradoxne zhoršiť aj liečba steroidmi, ktoré sa aplikujú priamo na kožu.
Rosacea postihuje väčšinou ľudí so severozápadno európskymi koreňmi, preto sa v anglosaskom svete tiež prezýva "prekliatie Keltov". Rosacea sa týka mužov aj žien, avšak u žien je jej výskyt až trikrát častejší. Najčastejšie sa rosacea objavuje vo veku 30 až 50 rokov.
Začervenanie a zložitá terapia
Typickými prvými príznakmi je začervenanie tváre cez líca, nos alebo čelo, ale začervenanie sa môže objaviť aj na krku, hrudi, ušiach aj vo vlasoch. V niektorých prípadoch sa pripájajú ďalšie symptómy ako pretrvávajúce začervenanie, dilatácia povrchových krvných ciev na tvári, červené hrbole a vriedky na pleti, sčervenanie očí, pocity pálenia či pichania a dokonca laloky na nose.
Liečba rosacei je široká a závisí od jej typu i prejavov. V ľahkých prípadoch stačí starostlivosť bežnými kozmetickými prípravkami, zložitejšia ružovka sa rieši spektrom siahajúcim od užívania antibiotík (topicky aj orálne), cez laserovú terapiu a rôzne typy diét po najrôznejšie medikamenty. Každý typ liečby je potrebné konzultovať s dermatológom.