Serotonín

5-hydroxytryptamín (5-HT), látka, ktorá sa prirodzene nachádza v ľudskom tele a ovplyvňuje mnoho procesov v ňom

Serotonín je neurotransmiter prenášajúci signály medzi nervami. Primárne sa nachádza v mozgu, črevách a krvných doštičkách. Predpokladá sa, že sa podieľa na aktivite hladkého svalstva, prenose signálov medzi nervovými bunkami, reguluje cyklické telesné procesy a má podiel na tvorbe pocitov šťastia a blahobytu. Podľa niektorých vedcov je serotonín zodpovedný za stabilné nálady a jeho nedostatok vedie k depresiám.

Serotonín sa utvára biochemickou konverziou bielkoviny tryptofánu a chemického reaktoru tryptofán hydroxylázy, ktoré spoločne utvárajú 5-hydroxyltryptamin (5-HT), teda serotonín. Najčastejšie sa serotonín nazýva neurotransmiterom, považovaný ale býva aj za hormón. Utvára sa v mozgu a črevách a asi 90% všetkého serotonínu v tele sa nachádza v gastrointestinálnom trakte. Okrem toho sa nachádza v krvných doštičkách a centrálnej nervovej sústave. Pretože sa ale vyskytuje v celom tele, pravdepodobne ovplyvňuje širokú škálu jeho fyziologických i psychologických funkcií.

Čo serotonín robí?

Čoby neurotransmiter prenáša signály medzi nervovými bunkami (neurónmi) a reguluje ich intenzitu. Pravdepodobne hrá kľúčovú úlohu vo fungovaní centrálnej nervovej sústavy, ale aj všeobecnom fungovaní tela a vplyv má aj na gastrointestinálny trakt. Podľa štúdií má vplyv na metabolizmus kostí, produkciu materského mlieka, regeneráciu pečene a delenie buniek.

Serotonín ovplyvňuje:

  • fungovanie čriev
  • náladu
  • zrážanlivosť krvi
  • závraty
  • hustotu kostnej hmoty
  • libido
  • spánok

Nedostatok serotonínu býva spájaný s depresiami, hoci konkrétne mechanizmus a miera jeho podielu nie je jasne stanovená.