Komplex flavonoidov získavaných z rastliny pestrec mariánsky
Silymarín je unikátny komplex flavonoidov obsahujúcich silybín, silydianin a silychrisin, ktoré sa získava z pestreca mariánskeho. Tieto jedinečné fytochemikálie pôsobia blahodárne na ľudský organizmus.
Extrakt z pestreca mariánskeho sa najčastejšie využíva na podporu funkcie pečene, jej ochranu a zlepšenie trávenia, a jeho užívanie možno vystopovať až do obdobia starého Grécka. V roku 1968 pomenovala skupina nemeckých vedcov aktívnou látkou práve komplex flavonoidov silymarín. Od tej doby sa pozornosť vedeckej obce zameriava na potvrdenie pozitívneho vplyvu silymarínu. V súčasnosti sa využíva nielen na podporu funkcie pečene a liečbu patologických stavov pečene (cirhóza, hepatitída, stukovatenie pečene).
Silymarín sa využíva na:
- Regeneráciu buniek pečene poškodených užívaním alkoholu či drog
- Zlepšenie stavu pečene
- Zlepšenie kvality života pacientov s cirhózou pečene
- Súčasť liečby vírusovej hepatitídy
- Ochranu pečene pred farmaceutickým stresom pri užívaní niektorých typov liekov
Podporuje detoxikáciu
Silymarín pôsobí antioxidačne, čím neutralizuje voľné radikály, ktoré môžu poškodzovať bunky vystavené toxínom. Podľa niektorých štúdií je silymarín až desaťkrát silnejším antioxidantom než je vitamín E.
V pečeni navyšuje obsah glutatiónu o viac ako 35%. Tento tripeptid a silný antioxidant je zodpovedný za vylúčenie a ochranu organizmu pred radom hormónov, liekov a chemických látok. Jeho vysoká hladina v pečeni navyšuje ich detoxikačnú kapacitu.
Silymarín navyšuje tiež hladinu dôležitého antioxidačného enzýmu superoxid dismutázy. Ďalej stimuluje syntézu bielkovín v pečeni, čo má za následok navýšenie produkcie nových pečeňových buniek nahrádzajúcich tie poškodené. Popri tom inhibuje syntézu leukotriénov, mediátorov zápalu, ktoré môžu byť jednou z príčin lupienky.