SLS, široko používaná chemikália v produktoch osobnej starostlivosti, ktorá môže dráždiť pokožku
Sodium lauryl sulfát je detergent a surfaktant, ktorý rozkladá povrchové napätie a rozdeľuje molekuly, aby umožnil lepší účinok produktu. Pretože je natoľko účinný a zároveň lacný, využíva sa v rade produktov nielen osobnej starostlivosti, ale aj v domácich a priemyselných čistidlách, napríklad v odmasťovačoch motorov a silných detergentoch.
Spôsobuje rakovinu?
Tomu, či je sodium lauryl sulfát nebezpečný organizmu, sa už niekoľko rokov venuje mnoho štúdií, ktoré sa primárne zameriavajú na spojitosť medzi SLS a rakovinou. Môže teda sodium lauryl sulfát spôsobovať rakovinu? Na priamu súvislosť zatiaľ nikto nepoukázal.
Dráždi kožu!
Preukázané však boli jeho iné nežiaduce vedľajšie účinky, predovšetkým jeho schopnosť dráždiť kožu už pri veľmi nízkych koncentráciách. Vyššia koncentrácia bývajú dokonca spájané s vážnym podráždením, a dokonca žieravým účinkom na kožu. Produkty s SLS s koncentráciou vyššou ako 1% preto nie sú odporúčané pre dlhodobý kontakt s kožou. Rad čistidiel však obsahuje sodium lauryl sulfát v koncentrácii bežne presahujúcej 10%.
Čoby zložka zubných pást môže sodium lauryl sulfát dráždiť tiež ďasná a tkanivo v ústnej dutine, v šampóne môže negatívne ovplyvňovať vlasovú časť hlavy, spôsobovať svrbenie, lupiny a dokonca vypadávanie vlasov.
Ukladá sa v tele
Okrem dráždivého účinku na kožu a tkanivá existujú aj štúdie poukazujúce na množstvo sodium lauryl sulfátu v mozgu, pľúcach, pečeni a srdci po jeho vonkajšej aplikácii na kožu, vlasovú časť hlavy či zuby pri ústnej hygiene. Sodium lauryl sulfát v organizme navyše pôsobí podobne ako estrogén, teda môže hrať úlohu aj pri rozvoji mnohých ochorení, toto tvrdenie však stále nie je potvrdené. U detí pôsobí sodium lauryl sulfát negatívne na zrakové ústrojenstvo.
Sodium lauryl sulfát sa objavuje v rade produktov - v bežných mydlách, čistidlách, ústnych vodách, zubných pastách, dekoratívnej kozmetike, telových mydlách, penách a šampónoch.