Pravdepodobne druhá najčastešia príčina straty vlasov
Telogénne efluvium charakterizuje stenčovanie, lámanie a postupné vypadávanie vlasov spôsobené vstupom nadmerného množstva vlasov do tzv. telogénnej fázy vlasového cyklu.
U zdravých jedincov sa približne 85% vlasových folikulov nacháza v aktívnej rastovej (anagénnej) fáze a zvyšných 15% sa nachádza v oddychovej (telogénnej) fáze. Vlasový folikul väčšinou produkuje vlasové vlákno zhruba štyri roky a následne vstupuje na štyri mesiace do pokojovej fázy. V ten moment sa však začína pod vlasovým vláknom, ktoré už nerastie, objavovať nový, rastúci vlas, ktory vlasové vlákno starého vlasu nakoniec vypudí von. Práve preto je úplne normálne, keď vám vypadne počas dňa približne 100 vlasov.
Veľké trauma
Ked však dôjde k traumatu organizmu, môže sa stať, že až 70% vlasov zrazu prejde z anagénnej do telogénnej fáze, čo má za dôsledok dočasnú plešatosť. Dôvody môžu byť rôzne - poruchy príjmu potravy, horúčka, pôrod, chronické ochorenie, chirurgický zákrok, anémia, nárazové diéty, problémy so štítnou žľazou alebo užívaním drog.
K zvýšenému vypadávaním vlasov nedochádza v momente traumatu ihneď, ale zhruba dva mesiace po ňom. Ihneď po traumatizujúcej udalosti sa síce vlasy presunú do telogénnej fázy, avšak stále pevne držia vo vlasovom vačku. Až po dvoch mesiacoch sa totiž pod starým vlasom začína tvoriť nové vlasové vlákno. To starý vlas vypudí, a pretože je naraz v telogénnej fáze viac vlasov než v aktívnej, rastovej, vypadá naraz viac vlasov ako je obvyklé. Pozitívne však je, že toto dočasné plešatenie je tým pádom zároveň aj znakom obnoveného rastu vlasov.