Koncové časti ľudských buniek, ktoré ovplyvňujú, ako bunky, tak tým pádom starnutie celého organizmu
Označenie telomér vzniklo z gréckych výrazov telos (koniec) a meros (časť), jedná sa teda o koncové časti, ktoré sa nachádzajú na každom vlákne DNA a chránia naše chromozómy (podobne ako napríklad plastové čiapočky na konci šnúrok od topánok bránia ich treniu). Bez telomérov by došlo k poškodeniu vlákien DNA.
Aká je úloha DNA?
DNA utvára všetky bunky v ľudskom organizme. Ide o genetickú informáciu, ktorá robí človeka tým, kým je. Každý orgán ľudského organizmu tvoria bunky. Práve preto sú teloméry nevyhnutné pre zachovanie zdravia.
Ľudské bunky sa dopĺňajú vlastnou replikáciou a deje sa tak neustále po celý život. Teloméry sa pri každom zdvojení skracujú, avšak dôležitá DNA zostáva neporušená. Ak sa však teloméry skrátia až na úroveň, kedy už nemôžu vykonávať správne svoju funkciu, bunky začínajú starnúť a prestávajú správne fungovať. Z toho dôvodu teloméry vlastne odpočítavajú čas každej bunke.
Čo spôsobuje skracovanie?
Ako starneme teloméry sa prirodzene skracujú, skracovať ich však môže aj stres, fajčenie, obezita, nedostatok cvičenia či nevyvážená strava. Skrátené teloméry sa spájajú s predčasným starnutím buniek.
Ich skracovanie sa podieľa na všetkých aspektoch starnutia na bunkovej úrovni. Dĺžka telomér reprezentuje biologický vek, v protiklade k chronologickému veku.
Mnoho vedecký štúdií z toho dôvodu dnes vidí silné prepojenie medzi skrátenými telomérmi a bunkovým starnutím. Najmä napríklad imunitný systém je, čo sa týka skracovania telomér, veľmi citlivý. Za následok má tiež rednutie kostí u žien.
Dedičnosť hrá rolu
Charakter telomér je dedičný, získavame ho od svojich rodičov. Je však jedno, aké dlhé sú teloméry pri narodení, u každého jedinca sa v priebehu života skracujú. A krátke teloméry majú na organizmus negatívny efekt. Ich skracovanie je hlavnou príčinou rozkladu buniek spôsobeného vekom.
Keď sa teloméry skrátia až príliš, bunky sa nemôžu už ďalej reprodukovať, čo má za následok degeneráciu alebo dokonca odumieranie tkaniva. Niektoré bunky ovplyvňuje skracovanie telomér viac ako iné, vedľa imunitného systému sú to bunky kože a vlasov, pretože sa reprodukujú častejšie ako iné typy buniek.
Záchrana je telomerázia
Enzým zvaný telomerázia môze spomaliť, zastaviť alebo dokonca zvrátiť skracovanie telomér! Množstvo telomerázie sa, ale v ľudskom organizme s vekom znižuje. Vystavenie buniek telomerázie spomaľuje starnutie buniek a umožňuje sa im naďalej reprodukovať. Práve preto je telomerázia cestou, ako spomaliť bunkové starnutie. Vyžaduje to však ešte ďalšie vedecké skúmanie.