Tiamín

Vitamín B1

Jeden z vitamínov B-komplexu. Všetky vitamíny zo skupiny B napomáhajú premene jedla, teda sacharidov, na energiu (glukózu). Napomáhajú organizmu tiež metabolizovať tuky a bielkoviny. Sú dôležité pre zdravú pečeň, pleť, vlasy, oči a kardiovaskulárne a nervovú sústavu. Všetky vitamíny zo skupiny B sú vo vode rozpustné, čo znamená, že si ich telo nemôže uchovať do zásoby.
 

Prvý z B-komplexu

Tiamín sa niekedy nazýva tiež antistresovým vitamínom, pretože pomáha organizmu prekonať stresové situácie a posilňuje obranyschopnosť. Svoje meno "B1" získal vďaka tomu, že bol objavený ako prvý.
 
Tiamín môžeme získať z rastlinných i živočíšnych zdrojov. Hrá významnú úlohu v mnohých metabolických reakciách. Organizmus ho potrebuje na formovanie adenozíntrifosfátu (ATP), vďaka ktorému dochádza vo všetkých telesných bunkách k uvoľňovaniu toľko potrebnej energie.
 

Pôvodca Beriberi

Nedostatok tiamínu nie je časté vo vyvinutých krajinách, hrozí však závislým na alkohole, postihnutým anorexiou, Crohnovou chorobou a osobám, ktoré podstupujú dialýzu obličiek. Medzi hlavné znaky nedostatku tiamínu patrí bolesť hlavy, nevoľnosť, únava, podráždenosť, depresie a bolesti brucha. Pretože nedostatok tiamínu vedie k problémom s trávením sacharidov, môže spôsobiť rozvoj choroby zvanej  beriberi, pre ktorú sú typické opuchy a brnenie rúk a nôh, zmätenie, problémy s dýchaním spôsobené prítomnosťou tekutiny v pľúcach a nekontrolované očné pohyby.
 

Poškodenie nervovej sústavy

Pri dlhodobom nedostatku tiamínu dochádza k poškodeniu nervov centrálneho a periférneho nervového systému (Wernickeovej encefalopatia) alebo k problémom s pamäťou (Korsakovův syndróm). Obe tieto diagnózy sú často spájané s alkoholizmom.
 
Dostatok tiamínu, spoločne s dostatkom ďalšie živín (najmä vitamín A, C, E, B-komplex) môže znižovať riziko rozvoja šedého zákalu.
 
Medzi hlavné zdroje tiamínu sa radí bravčové a hovädzie mäso, hydina, vnútornosti, celozrnné potraviny a ryža, strukoviny, pšeničné klíčky, pivné kvasnice a orechy.