V tukoch rozpustný vitamín
Vitamín A sa v prírode vyskytuje v dvoch formách, známejšia je forma retinolu (vitamín A1), opomenúť nemožno ani 3-dehydroretin, teda vitamín A2. K vitamínu A tiež zvyčajne radíme aj farbivá karotenoidy, provitamíny, z ktorých sa po ich konzumácii v organizme v pečeni a tenkom čreve vitamín A utvára. Medzi najvýznamnejšie karotenoidy patrí beta-karotén, lykopén a luteín. Ten je dôležitou súčasťou ľudského oka.
Vitamín A v strave nachádzame najmä v mäse, rybách a mliečnych výrobkoch, hlavnými zdrojmi provitamínu je ovocie a zelenina.
Nielen pre dobrý zrak
Dostatok vitamínu A je v organizme zodpovedný za zdravú kožu, zuby, mäkké tkanivá a kosti, rovnako ako mukózne membrány. V sietnici sa zúčastňuje produkcie pigmentu rodopsínu, ktorý je využívaný pre videnie za šera. Jeho nedostatočná hladina má významný vplyv na zrak.
Vitamín A pôsobí antioxidačne, teda chráni pred poškodením buniek v dôsledku aktivity voľných radikálov. O nich sa predpokladá, že sa podieľajú na rozvoji rôznych chronických ochorení a hrajú významnú úlohu v procese starnutia organizmu.
Rohovatenia a nadmerná suchosť pleti
Nedostatok vitamínu A má za následok zhoršenie zraku a vyššiu chorobnosť, problémy s pleťou a jej nadmerné rohovatenie. Objaviť sa môže dokonca šeroslepota, spomalenie pohlavného vývoja, zníženie potencie, zhoršená imunita či strata chuti do jedla.
Tiež nadbytok vitamínu A však organizmu nesvedčí. Pri akútnej otrave vitamínom A sa môžu objaviť nevoľnosti, vracanie, vypadávanie vlasov, problémy so zrakom a celkové bolesti. Problematický je vitamín A pre tehotné a dojčiace matky, kedy hrozí zhoršený vývoj plodu a vznik vývojových chýb, ako je napríklad rázštep.
Topická aplikácia proti vráskam
V posledných rokoch sa vitamín A1 retinol využíva v kozmetických produktoch cielených na prevenciu rozvoja známok starnutia pleti a boj proti akné. Pretože ale retinol nie je fotostabilný, väčšina produktov s jeho obsahom je určená na večerné použitie.