Matrixyl 3000 je peptid, vďaka ktorému vaša pleť získa nálož kolagénu
Vyskúšajte ho aj vy a sami si všimnete rozdielu!
To, nakoľko pleť funguje, je dané jej vnútornou integritou, ktorá udržuje tzv. extracelulárnej matrix. Táto medzibunková hmota je tvorená rôznymi komponentmi, predovšetkým kolagénom, elastínom a glykoproteínom fibrilínom. Hlavnú úlohu však zohráva kolagén, ktorý zabezpečuje ako jej fungovanie, tak aj jej pevnosť, pružnosť a vypnutý vzhľad.
Kolagénu ale v koži prirodzene ubúda
Kolagénne vlákna podliehajú degradácii hlavne aktivitou voľných radikálov, ktoré vznikajú v organizme aj koži bežným metabolizmom aj pôsobením vonkajšieho prostredia, vplyv má ultrafialové žiarenie, znečistenie, stres či fajčenie. Navyše sa znižuje aj rýchlosť syntézy nového kolagénu, a naopak rastie aktivita enzýmov kolagenázy a metaloproteinázy, ktoré sa podieľajú na jeho rozpade. Vznik viditeľných známok starnutia pleti sa javí ako bezvýchodisková situácia ...
Ale nie je! O obnovu kolagénu v koži sa totiž prostredníctvom najmodernejších výdobytkov vedy a technológií postarajú peptidy, teda presnejšie povedané jeden peptid - Matrixyl 3000.
Matrixyl 3000, spása pre kolagén
Matrixyl 3000 je unikátnym kokteilom signálnych peptidov, ktoré spoločne pôsobia na extracelulárny matrix kože. V skutočnosti je Matrixyl 3000 Palmitoyl oligopeptid (alebo Palmitoyl pentapeptid) s prídavkom Palmitoyl tetrapeptid (či Palmitoyl terapeptidu), ktoré sa synergicky dopĺňajú a spoločne spúšťajú obnovné procesy v extracelulárnom matrixe kože, konkrétne navyšujú produkciu kolagénu.
Palmitoyl oligopeptid je reťazec tvorený tromi aminokyselinami v poradí. Tieto 3 aminokyseliny sa volajú glycín, histidín a lyzín a sú napojené na kyselinu palmitovú. Táto pridaná mastná kyselina zlepšuje rozpustnosť peptidu, čím uľahčuje jeho vstup do kože.
Ako ale aminokyseliny súvisí s kolagénom?
Kolagén 1. typu je tiež peptidový reťazec tvorený prepojenými aminokyselinami, a tiež v tomto reťazci sa vyskytuje kombinácia glycín, histidín a lyzín. Keď sa však toto trio aminokyselín objaví v koži samostatne aplikáciou Matrixyl 3000, extracelulárny matrix, respektíve kožné bunky fibroblasty, to zmätie natoľko, že si začnú myslieť, že došlo k rozpadu kolagénu.
V reakcii na to začnú fibroblasty produkovať väčšie množstvo kolagénu, aby jeho úbytok doplnili. Pretože ale reálne k žiadnemu výraznému rozpadu kolagénu nedošlo, jeho hladina v koži sa zvýši. Výsledkom je spevnenie pleti, obnovenie jej kontúr a vypnutie vrások.
Ďalší peptid proti zápalom
Druhý peptid, Palmitoyl tetrapeptid-7 je reťazec tvorený štyrmi aminokyselinami, a to glycínom, glutamínom, prolínom a arginínom, ktoré sú naviazané na kyselinu palmitovú, ktorá opäť, rovnako ako v prípade Palmitoyl-oligopeptidy, zlepšuje vstrebateľnosť, a tým pádom účinnosť peptidu. Palmitoyl tetrapeptid pôsobí však trochu inak. Znižuje v keratinocytoch a fibroblastoch produkciu interleukínu-6. Ten podporuje zápalové procesy v koži, ktoré môžu viesť k poškodeniu medzibunkového matrixu, samozrejme vrátane kolagénu a elastínu. Ak je interleukínu-6 v koži menej, objavuje sa v nej menej zápalov, a zlepšuje sa tým pádom jej zdravotný stav.
STOP vráskam z glykácie
Interleukíny-6 sú "poslíčkovia" organizmu, ktorí zapríčiňujú zápalovú reakciu v tele. Hoci sa v istých ohľadoch ide o žiaducu funkciu, ktorá podporuje ochranu organizmu pri poranení či poškodení, vedie tiež k poškodeniu glykácií. Matrixyl 3000 vďaka tomu proti glykácii bojuje.
Glykácia je vnútorný proces v tele, v rámci ktorého sa glukóza prepája s niektorými dôležitými bielkovinami, napríklad s kolagénom či elastínom. Tie sa potom viažu vzájomne k sebe a dochádza k ich poškodeniu, ktorého viditeľným prejavom sú jemné linky, vrásky, povolenie kontúr pleti a celková strata objemu.
Prečítajte si o peptidoch!
Peptidy na vrásky, na vlasy aj na pery Peptidy sú fragmenty bielkovín. Samy o sebe sú tvorené aminokyselinami. Ak sa aminokyseliny spoja v konkrétnej formácii, utvárajú špecifické peptidy. Keď sa potom tieto peptidy prepoja do zložitejších štruktúr, vznikajú už bielkoviny.
Taliani sú zase o krok ďalej. Monoderma vašu pleť omladí vďaka papagájom a Lactobacillom
Väčšina kozmetických produktov sa predáva vo fľaštičkách, tubách či dózach. Talianska značka Monoderma na to ide ale úplne inak. Jej kozmetické elixíry pre omladenie pleti a riešenia nedokonalostí sú totiž balené v jednotlivých ampulkách, ktoré zaručujú najvyššiu možnú účinnosť a stabilitu. Obsahujú navyše celkom ojedinelé aktívne látky s preukázaným účinkom.
Vitamín F posilní vašu pleť a dodá jej hydratáciu
Vitamínov existuje celý rad a aby sa nich a ich účinkoch človek zorientoval, vyžaduje to nutnú dávku štúdia. Niektoré z vitamínov sú navyše svojim označením pomerne mätúce. Ako práve spomínané "efko".
Pre krásne riasy a vlasy, ale omladenie poskytne aj pokožke. Sójový olej!
Sójový olej sa zďaleka nepoužíva len na varenie, ale aj čoby anti-aging ingrediencia v kozmetických produktoch. Nepodporuje ale len zdravie pleti, prospešný je aj vlasom, riasam a obočiu.
Vitamín B3 alias niacín pre omladenie pleti i fungujúci mozog
Niacín čiže vitamín B3 je vo vode rozpustná živina, ktorú môžeme získať konzumáciou pomerne rôznych potravín. Medzi najlepšie zdroje patria mäso, huby, tučné morské ryby či semienka. Ako naznačuje označenie vitamín B3, patrí niacín do B-komplexu, skupiny vitamínov B, ako napríklad tiamín (B1), riboflavín (B2), pyridoxín (B6) alebo kyselina pantoténová (B5).
Vitamínu C na pleť existuje viac druhov. Ktorý je najlepší?
Vitamín C je pre organizmus aj pre pleť dokonalá vitamínová bomba. Čo sa topickej aplikácie týka, na výber máte hneď z niekoľkých typov vitamínu C. V čom sa medzi sebou líšia a pre čo sú jednotlivé typy vhodné?