Môže za tmavé kruhy pod očami nevyspatosť alebo je to celé trochu inak?

Môže za tmavé kruhy pod očami nevyspatosť alebo je to celé trochu inak?

Často sa tvrdí, že za tmavými kruhmi pod očami stojí únava, príliš veľké pracovné vypätie alebo to, že ste "vymýšľali" dlho do noci a išli neskoro spať. Môže to byť síce pravda, ale veľkú úlohu v tomto prípade zohrávajú aj gény. Ako teda presne vznikajú nepríjemné tmavé škvrny v okolí očí a pod očami?

Úplne jednoducho! Ich vznik je dôsledkom toho, že skrze jemnú tenkú kožu pod očami presvitajú cievy a kapiláry a v nich prúdiaca krv oveľa výraznejšie ako kdekoľvek inde na tele. Táto periorbitálna koža (teda koža na viečkach) je tenká v  priemere pol milimetra. Na iných miestach na tele má pritom koža priemernú hrúbku približne dva milimetre.
 

Modrá krv?

Tmavé tiene sú teda dané prúdiacej krvou, ale prečo sa krv javí pod pokožkou ako modrá, keď všetci dobre vieme, že je červená? Je to preto, že modrá či fialová sú farby jediných vlnových dĺžok, ktoré podkožné tkanivo prepúšťa. Výsledkom je, že iba modrá farba sa odráža späť, a preto aj cievy vyzerajú modré či fialové. Cievy mimochodom často nemajú tento odtieň, v prípade, že má dotyčný výrazne tmavší či výrazne svetlejší odtieň pleti. Potom sa zdajú skôr zelené či hnedé. Na druhú stranu u ľudí s extrémne svetlou pleťou (napríklad u albínov) sa javia  cievy ako tmavo červené, pričom sa tak svojou farbou blížia k skutočnej farbe krvi.
 
Rovnaké je to aj s jemnou pokožkou pod očami. Tmavo modré kruhy sú zvyčajne iba výsledkom svetla odrazeného od krvných ciev priamo pod tenkou pokožkou. Z rovnakého dôvodu bývajú tiež modriny v oblasti očného okolia viac viditeľné a často "farebnejšie" ako inde na tele - cez tenkú pokožkou presvitá krv z poranených ciev v oveľa väčšej miere.
 

Je vôbec možné sa kruhov pod očami zbaviť?

 kruhy pod očami 
 
Ako starneme, naša pleť stráca svoju elasticitu a schopnosť regenerovať sa. Výsledkom je potom jej ďalšie zoslabovanie a stenčovanie sa. Práve preto bývajú starší ľudia náchylnejší k tvorbe tmavých kruhov pod očami, bez ohľadu na to, koľko hodín strávili spánkom. Ak má niekto kožu pod očami tenkú od narodenia, je to rovnaká biologická záležitosť - kruhy pod očami sa mu budú tvoriť viacej.
 
Tmavé kruhy pod očami však môže spôsobiť aj tzv. periorbitálna hyperpigmentácia. V tomto prípade dochádza v pleti pod očami k vyššej produkcii melanínu, teda koža je v tejto oblasti tmavšia. Tento problém rieši väčšina ľudí s tmavším odtieňom pleti. Jedná sa o jeden z najbežnejších problémov, ktorý dermatológovia riešia so svojimi pacientmi.
 
Vznik tmavých kruhov pod očami teda ovplyvňuje súhra mnohých faktorov. Našťastie nejde o nijak závažný zdravotný problém, skôr sú tu komplikácie kozmetické rázu.
 

Prečo máme ale pocit, že sa kruhy pod očami tvoria hlavne v momentoch, keď sme ospalí?

Keď má naše telo málo energie, začne produkovať väčšie množstvo hormónu kortizónu, ktorý organizmus potrebuje preto, aby zostal aktívny. Popri ďalších veciach však kortizol aj zvyšuje prietok krvi v organizme, čo spôsobuje, že sú cievy a kapiláry vrátane tých pod očami rozšírenejšie a viac viditeľné.
 

A samozrejme kruhy pod očami sú výraznejšie kvôli tieňu, ktorý na nich vrhajú riasy!

Kruhy pod očami ovplyvňuje aj užívanie istých liekov, najmä tých, ktoré majú za účel rozširovať cievy. Nepomôže vám ani škrabanie a časté šúchanie očí (môže dôjsť k poškodeniu kapilár) alebo spanie na bruchu. To všetko má totiž vplyv na kvalitu a zdravie krvného riečišťa.
 
Teraz, keď už vieme, ako tmavé kruhy pod očami vznikajú, sa však musíme pozrieť na zúbok aj tomu, ako sa ich zbaviť. Ideálne je podporiť v pleti pod očami produkciu kolagénu a elastínu, ktoré posilnia spojivové tkanivo a pokožku krásne vypnú. 
Staršie články:
Hrešili ste cez sviatky? Vieme, ako vaše drobné hriechy napraviť, či už boli na kráse alebo v strave
Omladenie pleti13.1.2016

Hrešili ste cez sviatky? Vieme, ako vaše drobné hriechy napraviť, či už boli na kráse alebo v strave

Neboli ste v období vianočných sviatkov, povianočnej pohody a silvestrovských osláv práve dvakrát dôslední, čo sa týka správneho stravovania a starostlivosti o pleť? Máte pocit, že ste do Nového roku nevkročili zrovna v najlepšej forme? Máme pre vás riešenie na mieru!

Ako obnoviť elasticitu pleti a vyzmizíkovať už existujúce vrásky?
Omladenie pleti6.12.2015

Ako obnoviť elasticitu pleti a vyzmizíkovať už existujúce vrásky?

Rovnako ako sa pri každodennom nosení obnosí tričko alebo kabát, "obnosí" sa s rastúcim vekom aj naša pokožka. U trička sa objavia žmolky, látka začne presvitať. Na pokožke sa vek, ale prejavuje inak. Prvým znakom je strata jej elasticity. A odtiaľ sme už len krôčik od vzniku vrások, povädnutých kontúr tváre a vzhľadu, ktorý pridáva roky. Práve preto by nás malo zaujímať, ako je možné pružnosť pleti podporiť.

Kyselina kojová sa získava síce z plesne, ale pomôže vám k žiariaco porcelánovej pleti
Omladenie pleti6.12.2015

Kyselina kojová sa získava síce z plesne, ale pomôže vám k žiariaco porcelánovej pleti

Skutočnosť, že sa nejaká kozmetická substancia získava z pliesne či huby, nepôsobí zrovna ako lákadlo. Keď však dáte kyseline kojovej šancu, dokáže vás zbaviť nepríjemných prejavov nadmernej pigmentácie a navyše jej používanie pôsobí aj ako prevencia vzniku nepekných tmavých škvŕn.

Tieto tri hormóny, ktoré súvisia so spánkom, majú skutočne veľký vplyv na vašu pleť!
Omladenie pleti5.12.2015

Tieto tri hormóny, ktoré súvisia so spánkom, majú skutočne veľký vplyv na vašu pleť!

Pozor, nie vždy je ten vplyv zrovna pozitívny. O akých hormónoch hovoríme? A prečo je kvalitný spánok natoľko dôležitý pre mladistvo vyzerajúcu pleť, ktorá žiari zdravím?

Mýty o retinoloch: Diel Druhý
Omladenie pleti30.11.2015

Mýty o retinoloch: Diel Druhý

Retinol je niečo ako čarovná substancia. Dokáže pomôcť, omladiť, ale aj tak to o ňom stále koluje veľa nepodložených mýtov. Preto pre vás máme už druhú várku odhalených nezmyslov!