Ako sa zbaviť čiernych bodiek? Vieme, čo vám pomôže
Komedóny sú jednou z najbežnejších foriem akné. Sú bežným problémom osôb s mastnou pleťou, objaviť sa však môžu na všetkých typoch pleti. Vznikajú, keď kožné póry upchá "mix" odumretých kožných buniek a kožného mazu.
Na rozdiel od "bielych bodiek", teda klasických pupienkov akné, ktoré póry uzatvárajú, "čierne bodky" sú na povrchu otvorené. Kožný maz a odumreté kožné bunky tým pádom na vzduchu oxidujú a výsledkom je tmavé zafarbenie komedónov. Tie často lákajú nepokojné ruky k vytláčaniu, lenže neodborná manipulácia s komedónmi je presne to, čomu by ste sa naopak mali vyhnúť.
Čo robiť, keď ale máte nutkanie sa čiernych bodiek zbaviť? Možnosti tu sú!
Čierna maska na čierne bodky
Čistiace prúžky (nielen) na nos a pleťové masky, ktoré majú za úlohu vytiahnuť zoxidovaný kožný maz z pórov, sú v poslednej dobe viac ako obľúbené. Sociálnymi sieťami rotujú videá s populárnou čiernou maskou, ktorá sľubuje dokonalú extrakciu komedónov a prečistenie pórov.
Lenže ako je to v skutočnosti, naozaj fungujú? Podľa jednotlivých výrobcov sa samozrejme výsledky líšia, niektoré produkty ale komedóny skutočne vytiahnu!
Vytlačte extraktorom
Ďalšou možnosťou, ktorá sa na redukciu čiernych bodiek odporúča, sú kovové či plastové extraktory. Tie by mali čierne bodky odstrániť bez toho, aby poškodili pleť. Pre to, aby to tak skutočne bolo, sú však potrebné skúsenosti a istá odbornosť, ktorou nie každý oplýva. Pri neodbornej manipulácii sa môžu objaviť poranenia pleti a jazvy.
Nespoliehajte sa ani na benzoylperoxid. Ten totiž nepôsobí na všetky typy akné. Pôsobí tak, že znižuje opuchy, ktoré sú kľúčovým znakom zápalového akné, ako sú cysty a pustuly. Čierne bodky ale k zápalovým formám akné nepatria a nespôsobujú ich ani baktérie, proti ktorým je benzyolperoxid účinný.
Kyselinami proti komedónom
Namiesto benzoylperoxide siahnite skôr po produkte s kyselinou salicylovou. Tá dokáže rozložiť látky, ktoré póry upchávajú, teda kožný maz a odumreté kožné bunky. Pri každodennom používaní produktu na čistenie pleti s kyselinou salicylovou dôjde k redukcii čiernych bodiek. Ak ste produkty s BHA kyselinami doteraz nepoužívali, začnite s ich aplikáciou len raz denne, a to večer. Ráno potom používajte svoj bežný čistič pleti. Ako si vaša pokožka na kyselinu salicylovú zvykne, môžete produkt používať ráno aj večer.
Kyselina salicylová ale nie je zďaleka jedinou kyselinou, ktorá vám proti čiernym bodkám pomôže. Spoľahnite sa na alfa-hydroxykyseliny, medzi ktoré patrí aj kyseliny ovocné. Pleti totiž poskytujú jemnú exfoliáciu, nevyhnutnú pre redukciu komedónov. Na rozdiel od klasického akné, pri ktorom nie je exfoliácia vždy vhodná, pretože môže naopak pleť zhoršiť, vyvolať jej podráždenie a zápal, je proti komedónom žiadúca. Z pleti odstraňuje odumreté kožné bunky, ktoré môžu byť príčinou čiernych bodiek, a tiež redukuje už existujúce čierne bodky.
Na čistenie pleti si priberie aj kefku, ktorý môže exfoliáciu podporiť podobne ako AHA a BHA kyseliny. Vyberať môžete podľa svojho rozpočtu kefky elektrické alebo manuálne. Čistiacu kefku používajte raz do týždňa, aby ste pleť zbytočne nepodráždili či nepoškodili, kombinovať ju môžete aj s kyselinami v dňoch, kedy produkty s AHA a BHA nepoužívate.
Pomoct môže retinol a íl
Popri jemných kyselinách na pleť používajte pravidelne tiež produkt s retinolom. S ním získate starostlivosť dva v jednom, pretože podporuje omladenie pleti a navyše prečisťuje pleť. Uvoľňuje zanesené póry, čím navyšuje efektivitu ostatných produktov.
Stavte tiež na íl. Ílové masky sú totiž pre mastnú pleť s akné ako stvorené. Z povrchu pleti, ale aj z pórov odstraňujú nečistoty, nadbytočný kožný maz a ďalšie nežiadúce látky. Čo sa týka čiernych bodiek, masky s ílom ich uvoľňujú a prečisťujú. Masku s ílom môžete na prevenciu proti a tiež na prečistenie komedónov aplikovať na pleť raz až dvakrát týždenne a nezabúdajte ju kombinovať s pravidelnou exfoliáciou kože.
Podobne ako masky s ílom pôsobia aj masky s dreveným uhlím. Tie vstupujú hlboko do pleti, odkiaľ odstraňujú nežiadúce maz, odumreté kožné bunky a iné nečistoty.
Chemický peeling, alebo enzymatický?
V prípade úmorného akné môžete dať šancu aj chemickému peelingu. Ten sa síce zvyčajne využíva pre omladenie pleti alebo redukciu nadmernej pigmentácie, ťažiť z neho však môže aj pleť s akné. Chemické peelingy zvyčajne obsahujú AHA kyseliny, ktoré svojím pôsobením odstraňujú vrchnú vrstvu či vrstvy pleti (podľa vyššie koncentrácie kyselín).
Chemický peeling vďaka tomu odhalí vyhladenú a osvieženú pleť (po tom, čo si prejdete odlupovaním kože, teda odlupovaním vrchnej vrstvy). Hoci chemické peelingy nebývajú indikované primárne pre redukciu čiernych bodiek, zbaviť vás ich dokážu. Odstránia totiž odumreté kožné bunky, dokážu však aj stiahnuť rozšírené póry a spevniť ich steny.
Ak sa na chemický peeling necítite, zvážte peeling enzymatický, ktorý typicky využíva nie silu kyselín, ale ovocných enzýmov, napríklad z papáje alebo ananásu. Účinné sú aj enzýmy z ílu či dreveného uhlia. Enzymatický peeling pôsobí podobne ako chemický, akurát s nižšou intenzitou. Tam, kde chemický peeling stimuluje olupovaniu, enzymatický len hĺbkovo čistí a rozpúšťa nečistoty. Na čierne bodky ideálne!
Voľte nekomedónne produkty
Zamyslieť by ste sa mali aj nad tým, aké produkty starostlivosti o pleť i dekoratívnu kozmetiku používate. Rozhodne by ste na jej obale mali hľadať popis "NEKOMEDÓNNE", teda nespôsobujúci komedóny a upchaté póry. Ak pravidelné používate make-up a líčite sa, mali by ste sa rozhodne každý večer make-up z pleti odlíčiť. Ak tak neurobíte, pripravte sa na ešte väčšiu porciu čiernych bodiek. Aj nekomedónny make-up totiž môže póry počas celonočného pôsobenia pekne upchať. A to už vôbec nespomíname podráždenie oka či infekciu v momente, keď zabudnete alebo sa vedome vykašlete na odlíčenie očného líčenia.
A keď už sme pri čistení pleti, nemožno nespomenúť ešte jeden tip - pleť s čiernymi bodky musíte hydratovať! Hoci sa to môže zdať kontraproduktívne, opak je pravdou. Pre minimalizáciu komedónov je potrebné pleť hydratovať (nekomedónnym) produktom, ktorý pleť uvedie do rovnováhy. Úplne nevyhnutná je hydratácia pre pleť, u ktorej podporujete exfoliáciu alebo na ňu aplikujete retinol.
Pigmentové škvrny spôsobuje slnko i teplo. Našťastie sa ich dá zbaviť!
Tmavé škvrny sú hneď po vráskach jedným z najčastejších problémov s pleťou, ktoré ženy v dospelosti riešia. Bohužiaľ sa jedná aj o jeden z najzložitejších problémov. Kožné bunky totiž majú vlastnú pamäť a čím dlhšie hyperpigmentáciou trpíte, tým náročnejšie je jej zosvetlenie. Čo je však ešte horšie, stačí len trochu ultrafialových lúčov a tmavé škvrny sú späť. Vedeli ste, že ich vzhľad ešte zhoršuje teplo spôsobujúce prehriatie pleti?
Zbaviť sa akné je možné. Skúste vitamín A
Označenie vitamín A sa vzťahuje k skupine úzko príbuzných látok, medzi ktoré zaraďujeme jednu vo vode rozpustnú látku ( "starý známy" retinol) a štyri karotenoidy (alfa, beta, gama a beta-kryptoxantin).
Proti akné vyskúšajte vitamín C
Už neviete, ako si poradiť s akné? Vyskúšajte vitamín C, silný antioxidant, ktorý navyše podporí organizmus aj v prípade liečby akné tetracyklínmi.
Najväčšie mýty o akné vyvrátené!
Teórií o tom, ako vzniká akné, aké sú jeho príčiny alebo najpodivnejšie spúšťače, existuje veľa, rovnako ako overených rád, ako sa ho zbaviť. Veľká časť z nich sú však polopravdy a mýty ...
Prečo sú prirodzene zvlhčujúce faktory v pleti tak dôležité? Aby ste netrpeli xerózou
Xeróza čiže nadmerná suchosť pleti je častým problémom a v niektorom období života sa s ňou stretne takmer každý. Bežná je sezónna xeróza, ktorá sa objavuje počas chladných, suchých zimných mesiacov.