Podrobný zoznam a popis látok, najlepších na akné
Ak vás trápi akné, je dôležité aby ste mali prehľad o látkach vhodných pre toto ochorenie. Kozmetické prípravky síce uvádzajú svoje zloženie, no pokiaľ nie ste chemickým odborníkom, pravdepodobne z neho veľa nevyčítate. Pripravili sme pre Vás preto zoznam účinných látok a ich podrboný popis, vďaka ktorému už budete vedieť rozlíšiť reklamný trik od skutočne funkčných výrobkov. Prvým krokom k úspechu je totiž vzdelanie sa v danej oblasti.
Kyselina laurová
Nasýtená mastná kyselina. Tvorí hlavnú zložku palmojadrového a kokosového oleja, a nachádza sa tiež v mliečnom tuku, najviac v materskom mlieku. Má veľmi silný antibakteriálny účinok.
Kyselina L-mandľová
Alfa-hydroxidová kyselina (AHA). Vhodná na liečbu akné u dospelých, pretože odstráni nie len akné ale aj vrásky. Odporúča sa tiež pred a po laserovej liečbe, pretože znižuje mieru podráždenia spôsobeného laserom a skracuje dobu rekonvalescencie. Rovnako tak redukuje jazvy po akné.
Kyselina salicylová
Beta-hydroxydová kyselina (BHA). Od predchádzajúcich kyselín sa táto líši jednou veľmi podstatnou vlastnosťou: nie je rozpustná vo vode, ale v tukoch. V praxi to znamená, že je schopná prenikať do pórov a čistiť ich zvnútra, čo žiadna iná kozmetická látka nevie. Ak odstraňovanie odumretých buniek zvnútra pórov neprebieha správne, nahromadené bunky pór upchajú a vznikne buď čierna bodka (obsah póru sa pôsobením UV žiarenia zafarbí do tmava) alebo pupienok (odumreté bunky zostanú uzavreté v póre a ten sa zapáli). Kyselina salicylová dokáže v póroch udržať správny kolobeh buniek, tlmí sekrečnú činnosť mazových žliaz a vysušuje premastený povrch pokožky.
Kyselina azelaová
Nasýtená dikarboxylová kyselina. Používa sa na liečbu mierneho až stredného akné. Účinkuje tak, že zabíja baktérie v póroch kože. Redukuje tiež vytváranie keratínu, ktorý je prírodnou škodlivou látkou podporujúcou rast baktérií. Využitie má tiež v liečbe ružovky (začervenania) a hyperpigmentácie vďaka svojej schopnosti tlmiť zápál a znižuje produkciu melanínu (kožný pigment). Táto kyselina pôsobí ako silná prevencia proti vzniku komedónov (I. fáza prejavov akné – čierny uhor).
Kyselina myristová
Nasýtená mastná kyselina. Pomenovaná je podľa svojho výskytu v muškátovom oriešku (Myristica). Maslo z muškátového orieška obsahuje až 75% tejto kyseliny. Používa sa v prípravkoch, kde sa očakáva dobrá absorpcia kože lebo pôsobí proti vírusom, mikróbom, hubám a kvasinkám.
Copper PCA
Soľ medi pyrolidón karboxylovej kyseliny. Revolučná zložka z výskumu Medik8 pre Firewall, ktorá má optimálny antioxidačný výkon, 40-krát väčší ako bežná kyselina L-askorbová. Je patentovaný antioxidant, ktorý bojuje proti voľným radikálom.
Beta-glukán
Zložený cukor (polysacharid). Podporuje vlastnú obranyschopnosť kože, jej obnovu a zachováva novo vzniknuté bunky. Beta-glukán chráni citlivú pleť voči alergénom. V prírode je jedným z hlavných prvkov hlivy ustricovitej.
Probiotiká
Živé organizmy, ktoré regulujú rovnováhu obsiahnutých kožných baktérií. Pleť hydratujú, podporujú regeneráciu, zmierňujú zápal a urýchľujú hojenie.
Niacínamid (vitamín B3)
Redukuje sčervenanie a podráždenie pokožky. Spomaľuje rýchlosť tvorby kožného mazu a napomáha k obmene pokožky. Zabraňuje upchávaniu pórov. Udržuje v pokožke hydratáciu a má protizápalový účinok.
Etyl Linolát
Lipid, ktorý reguluje tvorbu kožného mazu, má protizápalový účinok a reguluje vznik rohoviny. Etyl linoleát pomáha upokojiť začervenanie spôsobené akné.
Chlórhexidín Glukonát
Antibakteriálna látka, ktorá zabíja baktérie a inhibuje rast nových baktérií. Je dôležitou súčasťou čistiacich prípravkov proti akné.
Laktoferín
Bioaktívny glycoprotein, jeden z najsilnejších imunostimulačných prirodzených prostriedkov, ktorý zabraňuje množeniu a rastu baktérií, spôsobujúcich akné. Bojuje s červenými miestami na pokožke a pôsobí protizápalovo.
Triclosan
Silné protibakteriálne a protihubové činidlo. Má extrémne silný antibakteriálny účinok čím redukuje vznik akné.
Alantoín
Organická zlúčenina na báze močoviny, ktorá má výrazné regeneračné a hojivé účinky, čím revitalizuje problematickú pleť. Veľmi vhodná pre citlivú pokožku, často je súčasťou detských krémov.
Acetyl - Decapeptid - 3 a Oligopeptid - 24
Biomimetické peptidy, ktoré pokožku vyživujú zvnútra, redukujú jazvičky pomocou produkcie nového kolagénu a elastínu. Biomimetické peptidy majú totiž všeobecne schopnosť napodobniť rodičovskú molekulu, takže keď odumrie molekula kolagénu, biomimetický peptid ju nahradí a nadviaže na zvyšné bunky kolagénu, ktoré ešte neodumreli.
Betaín
Prírodný druh aminokyseliny, ktorý v tele vyrovnáva metabolické procesy. Detoxikuje organizmus a tlmí rast baktérií v pokožke čím bráni zápalu.
Lecitín
Fosfolipid, ktorý v preklade znamená žĺtok pretože sa hojne nachádza vo vaječnom žĺtku. Pôsobí ako zvonka tak aj zvnútra pokožky. Zvyšuje intenzitu dýchania kože a reguluje bunkovú výmenu. Ovplyvňuje mäkkosť a ohybnosť pokožky. Fosfolipidy tiež chránia obzvlášť suchú pokožku pred vysúšaním po umývaní.
Glycerín
Organická zlúčenina, ktorá sa všeobecne používa ako zmäkčovadlo. V kozmetike poskytuje hydratačný a zmäkčujúci účinok a lieči opuchoy po akné.
Propylén glykol
Organická zlúčenina, ktorá sa má široké využitie ako zvlhčovadlo, pre pleť má výrazný hydratačný účinok.
Včelí vosk
Prírodný zdroj vitamínu A. Má antibakteriálne, antioxidačné a antiseptické účinky.
Ricínový olej
Prírodný olej z riciovníku je výborný na jazvičky po akné. Pomáha tiež odstráneniu bradavičiek a pôsobí proti vráskam.
Sójový olej
Olej zo semien sóje je nevyhnutný pre rast, výživu a regeneráciu kožných tkanív. Má zvláčňujúce účinky a je vhodný aj pre suchú pokožku, ktorej dodáva pružnoust a zabraňuje vysychániu. Je veľmi vhodný na akné a ekzémy.
Tea Tree Oil
Olej z čajovníka austrálskeho preukázateľne obmedzuje prejavy akné a pôsobí ako prevencia ich vzniku. Odstraňuje nadbytočnú mastnotu, čistí póry a umožňuje pleti prirodzene dýchať. Má upokojujúci účinok na podráždenú pokožku.
Rozmarínový olej
Rozmarín je vzácna drevnatá rastlina, ktorá dokáže žiť iba z vlhkosti od mora. Olej z nej má schopnosť prekrviť pokožkua je tiež antibakteriálny a protizápalový. Navýše upokojuje podráždenú problematickú pleť.
Škorica
Výťažok zo sušenej kôry škoricovníka napomáha redukovať proliferáciu baktérií a tvorbu akné. Zbaví pleť baktérií, prekrví ju a hydratuje.
.
Ako správne používať séra s vitamínom A, C a rastovými faktormi? – odpovedá odborník
Vitamín C, Vitamín A a Growth Factor sérum. To sú najpopulárnejšie produkty prvotriednej kozmetickej značky Medik8. Ich klinicky preukázaná účinnosť už nadchla mnohých, preto sa dnes predávajú takmer samy. Problém ale nastáva v momente, kedy ich máme kombinovať. Naučte sa ako s nimi dosiahnuť rýchlešie a lepšie výsledky pleti, ktoré trvajú dlhšie.
Zakladateľ špičkovej kozmetiky hovorí o vitamíne C
Prinášame Vám exkluzívny rozhovor s Elliotom Isaacsom, ktorý založil anglickú dermatologickú firmu Medik8. Dozviete sa prečo je Céčko dôležitou zložkou proti starnúcich krémov, aké sú problémy s udržaním jeho stability, a dokonca prezradí aj tajomstvo revolučnej technológie, ktorú tím biochemikov Medik8 vyvinul.
Všetko, čo potrebujete vedieť o parabénoch v kozmetike
Všade stále počujeme, že by sme si mali vyberať kozmetiku, ktorá neobsahuje parabény, ale čo vlastne tie parabény sú? Poďme sa problematike pozrieť poriadne na zúbok.
Rolovanie valčekom Derma roller - fotky pred a po
Priamo od výrobcu Medik8 sme získali fotografie pred a po 18-tich týždňoch rolovanie pleti. Pri štúdiu a testovanie bolo Fotené niekoľko častí tela. Fotografie nie sú nijako upravované. No posúďte sami, aký efekt má po 18-tich týždňoch valček Derma roller.
Peptidy a ich účinnosť na pokožku
Všetci majú také tušenie, že kedysi dávno na základnej či strednej škole na hodine chémie počuli slovo peptid alebo peptidy. Koľko z nás by si dnes spomenulo, čo to vlastne peptidy sú či ako sa delia. Asi moc nie. Pritom sú peptidy zlúčeniny, ktoré pôsobia na našu pokožku veľmi blahodarným vplyvom.