Typ vypadávania vlasov
Termín anagénne efluvium sa vzťahuje k typu padania vlasov, ku ktorému dochádza počas anagénnej (rastovej) fáze životného cyklu vlasu. Viesť môže až k rozvoju tzv. nejazviacej alopécii, teda plešivosti. Anagénne efluvium je protipólom známejšieho telogénneho efluvia, pri ktorom dochádza k vypadnutiu vlasového vlákna v jeho telogénnej fáze.
Výrazné padanie vlasov
Pre anagénne efluvium je typické vypadnutie väčšiny alebo všetkých vlasov z vlasovej časti hlavy, a často aj ochlpenia celého tela, vrátane očných rias a obočia. Dôjsť môže k strate všetkého telesného ochlpenia.
Medzi hlavné príčiny rozvoja anogénneho efluvia patria infekcie, užívanie niektorých liekov, chemoterapia, toxíny v organizme, ožarovanie a autoimunitné ochorenia. Infekcia môže narušiť v niektorých lokalitách rast vlasu, čo môže mať za následok vznik lysiny či lyzín. Na koži sa v prípade infekcie objavujú opuchy či chrasty. O aké infekčné ochorenie sa jedná? Častým vinníkom je tinea capitis, vriedky či abscesy.
Pozor na zmeny vzhľadu vlasov
Často sa anagénne efluvium objavuje v dôsledku chemoterapie, respektíve v dôsledku požívania vysokých dávok liekov pri nej využívaných. Príčinou vypadnutia vlasov v podobe anogénneho efluvia môže byť aj otrava organizmu napríklad arzénom, zlatom, táliom a bizmutom. V prípade chemoterapie sa alopécia objavuje typicky v priebehu dvoch až štyroch týždňov od začiatku liečby. Aj radiačná liečba pôsobí na telesné ochlpenie obdobne.
Terapia anogénneho efluvia nie je stanovená, v prípade vypadávania vlasov daného chemoterapiou zvyčajne dochádza k obnove rastu vlasov zhruba po troch až šiestich mesiacoch po ukončení liečby. Dôjsť však môže k zmene textúry vlasov, a dokonca aj farby.