Látky, ktoré pôsobia preventívne proti kardiovaskulárnym chorobám, rakovine a podporujú kognitívne funkcie
Za antokyány považujeme skupinu látok s viac ako 6000 členmi z rodiny flavonoidov - polyfenolických fotochemikálií, ktoré sa nachádzajú v rôznych rastlinných potravinách. Vedľa antokyanov patria medzi flavonoidy tiež flavóny, flavanoly, flavanony a izoflavóny. Antokyanové pigmenty sa využívajú v ľudovom lekárstve po generácie, ale až terajšie štúdie preukázali ich špecifické farmakologické vlastnosti.
Zahalené tajomstvom
Mnoho vlastností antokyánov pôsobiacich na organizmus zostávajú stále tajomstvom. Avšak laboratórne výskumy ukazujú, že antokyány hrajú veľkú úlohu v znižovaní rizika rozvoja kardiovaskulárnych chorôb, kognitívneho úpadku a rakoviny.
Proti týmto ochoreniam by mali pôsobiť preventívne. Dôvodom sú ich antioxidačné vlastnosti, ale nielen ony. Pravdepodobne aj ďalšie chemické vlastnosti nad rámec antioxidačných.
Hojne sa nachádzajú v ovocí a zelenine, ktorým prepožičiavajú červeno-oranžovú až modro-fialovú farbu. Prirodzene sa v rastlinách nachádzajú v podobe glykozidov, v ktorých je antokyanidová molekula spárovaná s cukrom. Ona časť pigmentu, ktorá existuje nezávisle od cukru sa nazýva antokyanidín.
V tmavom ovocí
Najviac sa antokyány nachádzajú v bobuliach (čierne ríbezle, baza, čučoriedky, jahody) a v ich šťavách, a v červenom a modrom hrozne, červenom víne, čerešniach, baklažáne, slivkách, červených pomarančoch a dokonca v červenej kapuste.
Rastlina produkuje antokyány v rámci obranného mechanizmu pred vonkajšími stresormi, medzi ktoré patrí ultrafialové žiarenie, príliš nízka teplota alebo sucho. Produkujú sa v koreňoch, stonkách a najmä v tkanivách listov.
Aké choroby pozitívne ovplyvňuje?
- Kardiovaskulárne choroby
- Rakovina
- Kognitívne funkcie