Typ tukov kľúčový pre zdravie organizmu, ktoré si ale organizmus nedokáže sám syntetizovať
Organizmus si dokáže sám vytvoriť väčšinu tukov, ktoré pre svoje fungovanie potrebuje, zo stravy. Avšak, dve esenciálne mastné kyseliny, a to kyselinu linolovú a alfa-linolénovú syntetizovať nedokáže a je potrebné ich získať priamo zo stravy. Tieto základné tuky sú nevyhnutné pre normálne fungovanie všetkých tkanív v tele.
Nedostatok týchto mastných kyselín vedie k rade negatívnych prejavov a porúch, predovšetkým pečene, obličiek, zníženiu rastu, zhoršeniu obranyschopnosti, depresiám a nadmernej suchosti pleti.
Dostatočný príjem mastných kyselín má naopak pozitívny vplyv:
- Prevencia aterosklerózy
- Zníženie rizika srdcových ochorení a infarktu
- Úľava od symptómov spojených s ulceróznou kolitídou, menštruačnými bolesťami a bolesťami kĺbov
- Omega-3 mastné kyseliny sú navyše spájané so zníženým výskytom rakoviny prsníka
Dôležité je však nielen konzumovať dostatok týchto mastných kyselín, ale aj v správnom pomere, ktorý by sa mal pohybovať v rozmedzí 1: 2 až 1: 4 (omega-6 ku omega-3).
Kyseliny totiž v organizme súperia o využitie a nadmerný príjem omega-6 mastných kyselín môžu inhibovať využitie omega-3 kyselín.
Omega-6 nenasýtené mastné kyseliny
"Omega-6" sa získavajú z kyseliny linolovej a nachádza sa v listovej zelenine, semienkach, orechoch, obilninách a rastlinných olejoch (kukuričný, slnečnicový, sezamový, sójový, bavlníkový). Kyselina gama-linolénová (GLA) sa nevyskytuje tak hojne, pôsobí ale výrazne protizápalovo. Jej hlavnými zdrojmi sú vzácne oleje (konopný, čiernoríbezľový, borákový) a v organizme sa syntetizuje z kyseliny linolovej.
Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny
Pre každého človeka je životne nevyhnutné zabezpečiť každodenný dostatočný príjem omega-3. Na rozdiel od omega-6 ich príjem ale vždy dostatočný nie je a často je potrebné plánovaním ich dostatok zabezpečiť. Uplatňujú sa vo formovaní bunkových membrán, zlepšujú cirkuláciu kyslíka a jeho využitie.
Hlavnou omega-3 kyselinou je kyselina alfa-linolénová (ALA), ktorá sa v organizme mení na eikosapentaenovú kyselinu (EPA) a dokozahexaénovú kyselinu (DHA). To robí ALA esenciálne mastnou kyselinou.
Jej hlavnými zdrojmi sú zelenina (napríklad tekvica), strukoviny, orechy, semienka a ovocie, najmä ľanové semienko, vlašské orechy a oleje z týchto semien. Dobrým zdrojom esenciálnych mastných kyselín sú aj tučné morské ryby (tuniak, losos, treska, makrela, sardinky).