Fibroblasty

Typ buniek zodpovedných za tvorbu extracelulárneho matrixu a kolagénu

Extracelulárny matrix (medzibunková hmota) a kolagén tvoria štrukturálnu oporu tkanív cicavcov, zúčastňujú sa tiež regenerácie poškodených tkanív. Fibroblasty sú preto najviac sa vyskytujúcimi bunkami v spojivových tkanivách.

Dve formy týchto buniek

Okrem podoby fibroblastov sa tieto bunky vyskytujú aj vo forme fibrocytov. Fibroblasty sú aktivovanou formou buniek, oproti tomu fibrocyty sú bunky v menej aktívnej forme, ktorá je však tiež dôležitá, a to pre udržiavanie zdravých tkanív a pre ich metabolizmus. Vzhľad fibroblastov sa rôzni podľa toho, kde sa vyskytujú a aká je ich funkcia.

Dermálne fibroblasty

Vzhľadom k starostlivosti o pleť sú najdôležitejšie dermálne fibroblasty vyskytujúce sa v koži. Nielen, že vytvárajú medzibunkovú hmotu dermis, ale tiež komunikujú medzi sebou a s ďalšími bunkami. Dermálne fibroblasty sa líšia podľa toho, kde v koži sa vyskytujú, predovšetkým v papilárnej a retikulárnej vrstve, tretí typ fibroblastov je spájaný s vývojom vlasových folikulov a folikulov telesného ochlpenia.

Papilárna vrstva dermis obsahuje dermálne papily podporujúce a zabezpečujúce fungovanie epidermis, predovšetkým tým, že do pokožky privádza rozpustné živiny. Retikulárna vrstva utvára hranicu medzi dermis a podkožím.