Spôsob, ako sa vysporiadať s úbytkom objemu pleti a vráskami prostredníctvom injekčne aplikovaných výplňových materiálov
Aplikácia injekčných výplní patrí ku kozmetickým ošetreniam, ktorá vyhladzujú vrásky či atrofické (vpadnuté) jazvy na koži, najmä na tvári. Využívajú sa tiež pre zväčšenie objemu pier. Po aplikácii pod kožu výplňový materiál pozdvihne a dodá oblasti objem. Typicky ale dochádza k opätovnému poklesu lokality, pretože výplňové materiály obvykle nie sú permanentné a telo ich absorbuje.
Medzi najznámejšie materiály patrí
- Kyselina hyalurónová (Restylane, Juvéderm, Captique), ktorá ošetrenej oblasti napomáha zadržať v sebe vodu. Účinok vydrží 9 - 12 mesiacov.
- Kolagén. Účinok vydrží do 1 roka.
- Vlastné tukové bunky získané liposukciou. Účinok vydrží do 1 roka.
- Biologicky rozložiteľný polymér. Účinok vydrží až 2 roky.
- Mikroskopické plastové čiastočky s kolagénom, keď sa kolagén po istej dobe do organizmu vstrebe, však drobné čiastočky tvorené PMMA (polymetylmetakrylátu) zostávajú pod kožou permanentne. Účinok vydrží minimálne 5 rokov.
Pred aplikáciou niektorých typov výplní sa využíva lokálnej anestézie pre umŕtvenie oblasti. Ošetrenie typicky nezaberie viac ako pol hodiny. U niektorých typov výplní sa ošetrenie opakuje po niekoľkých týždňoch.
Po aplikácii očakávajte miernu bolestivosť lokality, začervenanie, opuch alebo svrbenie. Tieto príznaky môžu trvať až 36 hodín.
Potenciálne riziká ošetrenia:
- Infekcia
- Krvácanie a modriny
- Alergická reakcia
- Nerovný povrch pleti
Kedy nie je aplikácia výplní vhodná?
V prípade náchylnosti na herpes simplex alebo herpes zoster (pásový opar)