Fytoestrogény, ktoré v organizme môžu napodobňovať správanie estrogénov
Izoflavóny (izoflavonoidy) patria medzi fytoestrogény, aktívne látky pochádzajúce z rastlín, ktoré majú slabý estrogénny účinok. K najznámejším, a najlepšie preskúmaným isoflavónom patria tie, ktoré sa vyskytujú v sóji.
Podľa mnohých prieskumov majú na organizmus ochranný a celkovo pozitívny vplyv. Ich estrogénové pôsobenie je výrazne nižšia ako u hormónov estrogénov (je asi na jednej tisícine ich účinku). Najmä prospešné sú vďaka tomu post-menopauzálnym ženám, u ktorých sú hladiny estrogénov typicky zníženej. Izoflavóny u nich napomáhajú ochrane kardiovaskulárnej sústavy a posilňujú kosti, uľavovať môžu tiež od symptómov menopauzy.
Možná prevencia rakoviny kože
Izoflavóny môžu navyše obmedzovať účinok estrogénu na bunky v jednotlivých vrstvách kože, čím môžu znižovať riziko vzniku rakoviny kože zapríčinené týmto hormónom. Podľa skúmania navyše izoflavóny môžu upravovať taktiež telesnú váhu, hladinu cukru v krvi, v niektorých prípadoch dokonca nahradiť hormonálnu substitučnú terapiu pri menopauze a pôsobia tiež protizápalovo.
V baktériách v črevách počas trávenia dochádza k premene izoflavónov. Akonáhle k tejto premene dôjde, izoflavóny začínajú pôsobiť na organizmus. V prípade hnačky alebo po dlhodobom užívaní antibiotík môže však dôjsť k zníženiu ich absorpcie z čriev, a tým pádom aj zníženiu ich účinku na organizmus.
Ohľadom sójových izoflavónov však panuje aj istá kontroverzia
Príliš veľké množstvo konzumovanej sóje môže totiž naopak stimulovať rast nádorov v prsnom tkanive citlivom na estrogén, a to hlavne u žien ktoré už rakovinu prsníka tohto typu porazili. Takéto osoby by sa konzumácii sóje mali úplne vyhnúť, rovnako ako ženy, ktoré prekonali ďalšie typy onkologických ochorení vyvolaných hormónmi, ako je rakovina vaječníkov či maternice.
Negatívne môže nadmerný príjem sóje, a tým pádom jej izoflavónov, pôsobiť tiež na štítnu žľazu, keď inhibuje aktivitu štítnej peroxidázy, enzýmu zabezpečujúceho syntézu hormónov v štítnej žľaze. Dostatočný príjem jódu však túto aktivitu dokáže potlačiť. Problematický môže byť príjem sójových izoflavónov u dojčiat, keď u nich môže dôjsť dokonca k úbytku kostnej hmoty.