Jazvy vzniknuté v dôsledku postihnutia pleti akné
Jazvy po akné bývajú výsledkom zapálených vyrážok, kedy sú kožné póry "upchaté" nadbytočným kožným mazom, odumretými kožnými bunkami a baktériami. Póry zväčšia svoj objem a zapríčinia tak poškodenie folikulového "múru". Plytké lézie sú obvykle drobné a rýchlo sa hoja.
Ak je však poškodenie v "stene" póru hlboké, infikovaný materiál sa môže rozšíriť do okolitého tkaniva a vytvoriť tak ďalšie hlbšie lézie. Koža sa snaží tieto lézie sama opraviť formovaním nových kolagénových vlákien. Takto opravené oblasti však obvykle nie sú tak vyhladené ako pôvodná pleť.
Existujú dva hlavné typy jaziev
- Hypertrofické či keloidné. Tie vznikajú v dôsledku nadmernej produkcie kolagénu organizmom pri hojení akné a charakterizuje ich množstvo vyvýšeného tkaniva na povrchu kože
- Atrofické. K rozvoju tohto typu jaziev dochádza v dôsledku straty tkaniva. V anglicky hovoriacich krajinách sa rozlišujú ešte na "icepick" jazvy, ktoré sú zvyčajne malé, ale viditeľné dierky v pleti, a "boxcar" jazvy, oblasti kože, ktoré sú oproti ostatnému povrchu pleti prepadnuté a sú podobné jazvám po kiahňach.
Čo robiť?
Vyhýbať sa slnku, ktoré môže jazvy po akné stmaviť a viac zviditeľniť.
Čo nerobiť?
Nedráždite zapálenú pleť, vyhnite sa nadmernému umývanie pleti a jej drhnutiu, čo môže mať za následok zníženie elasticity pleti a zvýraznie vzhľadu jazvy. Pupienky nevytláčajte! Baktérie zo zle umytých rúk môžu naopak zvýšiť riziko vzniku ďalších cýst a rozvoj ešte hlbších jaziev.