Stimulant centrálnej nervovej sústavy a zložka kozmetických produktov
Kofeín je celosvetovo najčastejšie konzumovaná psychoaktívna droga. Je však legálny a jeho konzumácia ani predaj nie sú takmer nikde na svete nijako regulované.
Čo sa týka mechanizmu jeho účinku, vratne blokuje fungovanie adenozínu na receptoroch a následne pôsobí proti rozvoju ospalosti a únavy spôsobenej práve adenozínom. Kofeín tiež stimuluje isté časti autonómneho nervového systému. Najvyššie známym zdrojom kofeínu sú kávové bôby, teda semená kávovníka.
Kofeín má na organizmus pozitívne aj negatívne účinky, napríklad na kardiovaskulárne choroby, pri ktorých sa o jeho pozitívnom či negatívnom vplyve stále špekuluje. Môže tiež spôsobovať nespavosť či poruchy spánku.
A čo kozmetika?
V poslednej dobe sa kofeín začína stále viac a viac využívať ako zložka kozmetických prípravkov vďaka svojej vysokej biologickej aktivite a schopnosti prejsť kožným plášťom. Komerčne dostupné lokálne aplikované prípravky obsahujú obvykle 3% koncentrácie kofeínu. Ten sa používa ako aktívna zložka v produktoch proti celulitíde, pretože pôsobí ako prevencia nadmerného ukladania tuku v bunkách.
Tento alkaloid tiež stimuluje degradáciu tukov počas lipolýzy skrze inhibíciu aktivity fosfordiesterázy. Okrem toho má tiež kofeín preukázateľné antioxidačné účinky. Podporuje ochranu buniek pred ultrafialovým žiarením (hlavne napomáha absorpcií UVB lúčov) a spomaľuje proces fotostarnutia pleti. Navyše obsiahnutý kofeín v produktoch zvyšuje mikrocirkuláciu krvi v pleti a tiež stimuluje rast vlasov.