Omega-9 mastná kyselina
Kyselina olejová je prirodzene sa vyskytujúce omega-9 nenasýtená mastná kyselina. Vo svojej prírodnej forme má bledo žltý odtieň a arómu pripomínajúcu sadlo. Zaraďujeme ju teda k nenasýteným mastným kyselinám, konkrétne skupine mononenasýtených mastných kyselín. Označenie omega-9 značí polohu jedinej dvojitej väzby uprostred molekuly.
V olivovom oleji
Kyselina olejová sa často vyskytuje prirodzene. Jej najväčšími zdrojmi sú olivový olej, u ktorého utvára asi 70% objemu, a tiež olivy, avokádo, repkový olej a ďalšie typy rastlinných olejov, okrem iného palmový, mandľový, slnečnicový, arašidový. Pretože tvoria aj tukové tkanivo organizmu, jej zdrojom je samozrejme aj bravčová masť a loj.
Zdravie zo Stredozemia
Nie všetky tuky sú zlé, to platí u kyseliny olejovej dvojnásobne. Jej dostatočný príjem zlepšuje citlivosť na inzulín, podporuje optimálny krvný obeh, a tým napomáha ochrane organizmu pred rozvojom diabetu II. typu. V prípade už existujúceho ochorenia potom môže napomáhať jeho regulácii. Pozitívne pôsobí na kardiovaskulárnu sústavu, veď pravidelná konzumácia olivového oleja je typická pre tzv. stredozemnú stravu, ktorá je tak prospešná srdcu a cievam. Znižuje riziko aterosklerózy, reguluje hladinu cholesterolu a podporuje fungovanie imunitného systému.
Svoje využitie nachádza kyselina olejová vo farmácii a potravinárstve, na vzduchu totiž neoxiduje tak rýchlo ako ostatné nenasýtené mastné kyseliny. Výrobky s jej obsahom tak vydržia dlhodobo konzumovateľné. Kyselina olejová sa však využíva aj v kozmetickom priemysle ako súčasť umývacích prostriedkov, mydiel, a dokonca pleťových krémov, gélov a mliek, pretože zvlhčuje a zjemňuje pleť.