Zastrešujúci termín pre niekoľko tisíc rastlinných molekúl s antioxidačnými vlastnosťami
Vedľa antioxidačných vlastností polyfenoly tiež napomáhajú regulovať činnosť enzýmov a stimulovať receptory buniek.
Polyfenoly sa delia do štyroch základných skupín: fenolové kyseliny, lignany, stilbény a flavonoidy. Rastliny s polyfenolickou aktivitou hrajú hlavnú úlohu v čínskej a ajurvédskej medicíne po stáročia. Pôsobia protizápalovo, podporujú činnosť pečene a majú mnohé ďalšie zdravotné benefity.
6 benefitov konzumácie polyfenolov:
Polyfenoly sú dostupné v mnohých druhoch zeleniny a ovocia
Zdravie kože
Konzumácia antioxidantov napomáha ochrane kože pred ultrafialovým žiarením. Patria medzi nich resveratrol, silymarín, genistein, semienka v hrozne, polyfenoly zo zeleného čaju.
Zdravie mozgu
O polyfenoloch sa hovorí, že pôsobia proti starnutiu nervového systému a proti rozvoju symptómov demencie. Ich konzumácia býva tiež spojovaná s nižším rizikom rozvoja Alzheimerovej choroby, infarktu, roztrúsenej sklerózy, Parkinsonovej choroby a Huntingtonovej choroby.
Hladina krvného cukru
Flavonoidy, jedna zo skupín polyfenolov, podporujú správnu hladinu krvného cukru. Zvyčajne sa tieto flavonoidy nachádzajú v potravinách ako je čaj či kakao a podporujú vylučovanie inzulínu, regulujú metabolizmus glukózy, zlepšujú citlivosť na inzulín a zvyšujú vstrebávanie glukózy do buniek.
Krvný tlak
Štúdie naznačujú, že flavonoidy ako sú katechíny, antokyány a fenolové kyseliny sú dôležitou zložkou stravy, ktorá podporuje zachovanie správneho krvného tlaku tým, že bráni fyziologickým mechanizmom, ktoré spúšťajú hypertenziu.
Kardiovaskulárne sústava
Niektoré polyfenoly potláčajú "zlý" LDL cholesterol tým, že vyvolávajú jeho oxidáciu. Podporujú tiež rozširovanie ciev, a tým zlepšujú krvný obeh.