Thuja Orientalis, rastlina, ktorá má na ľudský organizmus rad pozitívnych vplyvov
Pre tuju východnú sa v latinčine vžilo označenie „strom života“. Už to evokuje, ako blahodarne pôsobí a aké liečivé vlastnosti má. Thuja čiže tuja patrí medzi vždyzelené ihličnany z rodiny cyprusov. Dorastať môže až do výšky dvadsiatich metrov. Jej listy majú na povrchu šupinky, kôra je červeno-hnedá.
Účinný olej
Pre výťažky sa využívajú mladé vetvičky, kôra a listy. Esenciálny olej z tuje sa získava parnou destiláciou z listov, kôry a vetvičiek. Olej je buď úplne priesvitný alebo ľahko zažltnutý so sviežou gáfrovou vôňou. Vo vysokej koncentrácii obsahuje látku thujon, ktorá je vysoko toxická, a môže tvoriť až 65% oleja. Ďalšími aktívnymi látkami sú seskviterpeny, flavonoidy, glejové látky, taníny a sacharidy.
Pre terapeutický efekt využívali tuju po stáročia americkí Indiáni, od ktorých ich vedomosti prevzali aj európski osadníci. Vývar z mladých vetvičiek a listov používali na liečbu kašľa, horúčok, bolesti hlavy, prečistenie od parazitov aj proti pohlavne prenosným chorobám. Topicky tuju využívali na urýchlenie hojenia popálenín, úľavu od reumatizmu, artrózy, dni, bradavíc a lupienky. Popri tom Indiáni tuju využívali na vydymenie zlých duchov.
Lokálne použitie proti bradaviciam
V súčasnosti sa tuja najčastejšie využíva proti bradaviciam a polypom v podobe tinktúry, tiež ako súčasť prírodnej liečby akútnej bronchitídy a pri ďalších respiračných komplikáciách. Pôsobí tiež diureticky. Extrakt z tuje môže byť aplikovaný na kĺby na zmiernenie ich bolestí, na svaly na zlepšenie cirkulácie, urýchlenie regenerácie a redukciu opuchov a stuhnutosti.
Pretože tuja pôsobí proti baktériám, vírusom a hubám, má potenciál využitia aj v oblasti čistenia poranení, popálenín či kožných infekcií. Podľa posledných zistení posilňuje tuja imunitu tým, že stimuluje T-lymfocyty a navyšuje produkciu interleukínu 2, signalizačnej molekuly imunitného systému.