Vrásky

Prirodzená súčasť starnutia

Vrásky sú bežným prejavom starnutia pokožky. Najčastejšie sa objavujú v oblastiach, ktoré sú najviac vystavené slnečnému žiareniu ako tvár, krk, ruky a predlaktia.
 
Hoci štruktúru a textúru pleti určuje z veľkej časti genetika, hlavným pôvodcom vzniku vrások je skôr pôsobenie slnečného žiarenia, najmä u ľudí so svetlým typom pleti. Na vzniku vrások sa však podieľajú aj ďalšie faktory ako znečistenie životného prostredia či fajčenie.
 
Vrásky sú ryhy a linky, ktoré sa objavujú na pleti. V priebehu času a starnutia organizmu sa začínajú čoraz viac prehlbovať a najviac viditeľnými sa stávajú okolo očí, úst a na krku.
 

Faktory, ktoré ovplyvňujú formovanie vrások:

Vek

Ako starneme, pleť je stále menej elastická a viac krehká. Zníženie produkcie kožného mazu spôsobuje vysychanie pleti, potom sú vrásky na pokožke viditeľnejšie. Rovnako tak sa znižuje obsah tuku v hlbších vrstvách kože, čím dochádza k ochabnutiu kontúr kože a výraznejšiemu prepadu vrások.
 

Vystavenie ultrafialovým lúčom

Ultrafialové žiarenie, ktoré urýchľuje prirodzené starnutie, je primárnou príčinou vzniku vrások. Tým, že je pleť vystavená UV žiareniu, dochádza k rozpadu spojivového tkaniva - kolagénových a elastínových vlákien, ktoré ležia v hlbšej vrstve kože, v dermis. Bez tohto podporného spojivového tkaniva stráca pleť silu a pružnosť a objavujú sa na nej vrásky trvalejšieho charakteru.
 

Fajčenie

Fajčenie môže urýchliť proces prirodzeného starnutia pleti, čím prispieva k vzniku vrások. V rámci fajčenia má vplyv tiež fakt, že dochádza k zmenám krvného zásobenia pleti.
 

Smiech, mračenie a ďalšie výrazy tváre

Vznik vrások bohužiaľ podporujú aj tak pozitívne činnosti ako smiech. Keď totiž dochádza pravidelne a často k niektorým tvárovým výrazom, v momente, keď v pleti ubúda kolagénových a elastínových vlákien, pokožka stráca svoju pružnosť a dočasné jemné linky sa menia na trvalé vrásky.
 vrásky