Kyselina hyalurónová v kréme alebo injekčne?

Kyselina hyalurónová v kréme alebo injekčne?

Kyselina hyalurónová je v súčasnej dobe jedna z najpopulárnejších látok používaných na vyhladenie vrások. Aký spôsob aplikácie tejto kyseliny mladosti je však najúčinnejší?

Kyselina hyalurónová čiže hyalurónan je rovnako ako kolagén, látka telu vlastná a je súčasťou kožnej vrstvy. Dokáže viazať vodu v koži a vďaka tomu dochádza v mieste aplikácie k zväčšeniu tkaniva, následnému nadvihnutiu kože, vyhladenu vrások a zvýšenu pevnosti pokožky. Jej najväčší účinok je zaznamenaný v strednej úrovni kože takzvanej dermis, kde vznikajú vrásky. Dermis je v oblasti tváre ukrytá zhruba 1 mm pod vrchnou časťou kože čiže epidermis, ktorá funguje ako ochranný a tepelný štít. V poslednej dobe sa táto kyselina aplikuje dvoma spôsobmi, jedným je votretie krému či séra s obsahom hyalurónanu do pokožky a druhým je injekčný vpich. V čom tieto aplikácie spočívajú?
 

Krém či sérum

Prvým spôsobom je klasická aplikácia votretie pleťových krémov a sér do pokožky, ktorá je vysoko efektívna u menej hlbších mimických vrások. Jej nevýhodou je nižšia vstrebateľnosť do kože. Molekuly hyalurónanu sú totiž tak veľké, že nemôžu prejsť cez vrchnú časť kože. Mnoho reklám láka ku kúpe krémov a sér s obsahom kyseliny hyalurónovej, ale bez špeciálnej technológie, ktorá jej molekuly dopraví až do dermis, sú tieto kozmetické prípravky málo účinné. 
 
kyselina hylauronová v krémech
 
Aj napriek tomu sa zdá, že sa vráskam blýska na horšie časy. Nové výskumy v estetickej dermatológii vyvinuli technológiu, ktorá dokáže dostať kyselinu až do dermis. Obsahuje ju sérum Jalusint, ktoré pracuje na základe prekurzorov * kyseliny hyalurónovej a to konkrétne kyseliny glukurónovej a N-acetylglukosaminu. Tieto dve látky sú pomocou lipozómov transportované do dermis, kde na základe chemickej reakcie vytvoria kyselinu hyalurónovú. Vďaka tejto špeciálnej technológii dosahuje aplikácia hyalurónanu pomocou séra vysoké účinky. Výhodou je, že sérum aplikujete doma vo svojom pohodlí a bez bolesti.
 

Injekčný vpich

Druhým spôsobom aplikácie kyseliny hyalurónovej je injekčný vpich, ktorý má výrazný efekt pri stredne hlbokých statických vráskach ako sú napríklad kolmé vrásky nad koreňom nosa, vrásky medzi nosom a ústnymi kútikmi okolo úst, na brade a pod ňou. Kyselina je vpichovaná v podobe gélu. Drvivá väčšina moderných materiálov sú jednoliate gély bez častíc. Nové gély sa odlišujú tým ako sú kategorizované podľa toho ako sú tuhé. Menej tuhé gély sa dávajú napríklad pod oči do jemných vrások, tuhšie gély potom do nosoústnych vrások a do hlbokých rýh sa používajú gély najpevnejšie. 
Záleží tiež na tom, koľko obsahujú retikulačného činidla (činidlo, ktoré robí zasieťovanie, teda "tuhosť") a toxínov. Najmenej toxínov majú výplňové materiály Princess. Tie navyše vydržia od 6 do 16 mesiacov, čo je najdlhšie zo všetkých produktov na trhu.
 
Výhodou je, že mimické svalstvo zostáva normálne funkčné, gélová hmota vyplní len ryhu a následne vypne kožu v nej. Mimika človeka a jeho výraz zostávajú zachované. Ku vpichu sa používa veľmi tenká ihlička, ktorá prenikne iba do vonkajšej vrstvy pokožky. Pred injekciou možno nanesením analgetického krému minimalizovať bolesť pri aplikácii. Kyselina hyalurónová aplikovaná do kože okamžite zvyšuje schopnosť pokožky viazať vodu, posilňuje jej pevnosť a pružnosť, podporuje tvorbu nových kolagénových a elastických vlákien. Ošetrené časti kože sú mäkké, poddajné a majú prirodzený vzhľad.
 
 
Po ukončení je v ošetrených partiách len úplne nepatrný opuch a drobný lem začervenania. Môžu sa vyskytnúť aj malé modrinky. Všetko úplne vymizne v priebehu niekoľkých hodín, pri aplikácii väčšieho množstva potom do 1-2 dní. Ošetrených partií by sme sa nemali po dobu 6 hodín príliš dotýkať. Ľahký make up alebo krém možno použiť. Doba trvania účinku výplne je veľmi individuálna. Záleží na použitom materiále a jeho hustote, aj na ošetrovanej lokalite. Všeobecne možno povedať, že efekt výplne trvá 6-12 mesiacov. 
 
Na začiatku vášho rozhodovania, akú metódu aplikácie kyseliny hyalurónovej zvoliť, neváhajte zavítať k dermatológovi. Odborník vám poradí sa spôsobom aj preparátom podľa vašej aktuálnej situácie a stavu pleti.
Staršie články:
Vydajte sa s peptidmi späť v čase, zbavte sa vrások
Omladenie pleti3.2.2014

Vydajte sa s peptidmi späť v čase, zbavte sa vrások

Peptidy sú v súčasnej estetickej dermatológii jednou z najúčinnejších látok, ktorá dokáže neinjekčne vyplniť vrásky a omladiť pleť. Vďaka tomu sa stali veľmi vyhľadávanou zložkou kozmetických prípravkov. Prečo sú tak účinné?

Krásne a dlhé riasy nie sú len tak
Omladenie pleti3.2.2014

Krásne a dlhé riasy nie sú len tak

Riasy berieme ako samozrejmosť, koniec koncov, máme ich od malička, alebo lepšie povedané, mali sme ich ešte pred narodením, už ako embryo. Preto si taktiež myslíme, že naše riasy žiadnu starostlivosť nepotrebujú a budeme ich mať navždy.

Používajte peeling na celé telo
Omladenie pleti3.2.2014

Používajte peeling na celé telo

Koža na našom tele sa neustále obnovuje a staré vrstvy sa odlupujú. Často to ale trvá veľmi dlho a tieto šupinky potom zabraňujú vytváraniu novej kože. Pleť je potom sivá a pôsobí nezdravo. Preto je potrebné raz za čas urobiť peeling na celom tele, tvári a trebárs aj na perách.

Boj proti vráskam nie je dopredu stratený
Omladenie pleti3.2.2014

Boj proti vráskam nie je dopredu stratený

Vrásky sú jedna z najviac nepríjemných vecí, ktoré sa nevyhnú žiadnej žene, ale ani žiadnemu mužovi. Vrásky, obzvlášť na tvári, sú odjakživa súčasťou nášho prirodzeného starnutia. V skorších dobách v podstate nebola jediná možnosť, ako proti vráskam bojovať, brali sa ako prirodzená súčasť života.

Čo robiť s citlivou pokožkou
Omladenie pleti3.2.2014

Čo robiť s citlivou pokožkou

Citlivá pokožka, a to nielen na tvári, je častým problémom mnohých žien. Príznakov citlivej pokožky je mnoho. Môže vás svrbieť, páliť, je červená alebo sa napína. Každopádne sú všetky tieto príznaky veľmi nepríjemné, a preto je potrebné proti citlivosti pleti bojovať všetkými možnými prostriedkami, ktoré sa dajú použiť.