Hľadáte účinnú látku na omladenie pleti? Ak ste si doteraz mysleli, že najlepší efekt má retinol, máme pre vás prekvapenie - všetko je inak. "Bratranec" či "nová generácia retinolu", ako retinyl retinoate nazývajú médiá, to totiž zvládne oveľa lepšie.
Retinoidy, medzi ktoré zaraďujeme napríklad kyselinu retinovú, sú skupina biochemických látok, o ktorých dermatológovia, ale aj široká verejnosť vie, že dokážu omladiť pleť - vyhladzujú vrásky, dodávajú chýbajúci objem a postarajú sa aj o ďalšie známky starnutia pleti.
Omladenie, ktoré má svoj háčik
Znie to ako rozprávka, že? Nanešťastie to má všetko jedno "ALE": pleť môžu podráždiť a v prípade zlého používania môžu spôsobiť viac zlého, ako dobrého. Jednou z možností, ako sa týmto komplikáciám vyhnúť, je nepoužívať priamo retinoidy, ale ich menej dráždivé prekurzory, teda látky, ktoré sú samy o sebe neaktívne, avšak v organizme sa môžu premeniť na už aktívnu retinoidy.
Medzi najbežnejšie prekurzory v starostlivosti o pleť sú formy vitamínu A, a to
retinol a retinyl palmitát. Sú síce menej dráždivé ako kyselina retinová, bohužiaľ však majú tiež menej výrazný účinok, ktorý sa prejavuje až za dlhšiu dobu. V organizme totiž musia prejsť minimálne dvoma metabolickými procesmi, ktoré ich na kyselinu retinovú premenia.
Doba tejto premeny sa líši človek od človeka, nejaký čas však vždy zaberie. V dôsledku toho je anti-aging účinok retinolu či retinyl palmitátu miernejší ako prípade vlastnej kyseliny retinovej. Obaja prekurzory majú navyše tendenciu podliehať na dennom svetle degradácii.
Anti-aging bez kompromisov
Existuje však ešte ďalšia varianta, ako si užiť dokonalých omladzujúcich účinkov samotnej kyseliny retinovej, avšak bez nepríjemných vedľajších účinkov a podráždenia. Volá sa retinyl retinoate!
Tento nový prekurzor a derivát vitamínu A v sebe kombinuje vysokú účinnosť, takmer žiadne riziko podráždenia pleti a navyše je v porovnaní s ostatnými derivátmi vysoko stabilný, čím je zachovaná jeho dlhodobá vysoká efektivita.
Molekula retinyl retinoate vzniká chemicky spojením kyseliny retinovej a retinolu. Keď vstúpi pri topickej aplikácii do organizmu, stačí už iba jeden metabolický krok k rozloženiu látky späť na kyselinu retinovú a retinol. Kyselina retinová je aktívna a účinná okamžite, zatiaľ čo retinol zostáva v pleti, pričom sa môže na kyselinu retinovou transformovať neskôr. Výsledkom je, že je biologická aktivita retinyl retinoate v pleti je výrazne vyššia ako samotného retinolu či retinaldehydu a dokonca obdobná ako u samotnej kyseliny retinovej.
Stabilný a účinný
Retinyl retinoate je v koži neaktívny až do momentu, keď dôjde k jeho premene. Aj táto premena, ale prebieha postupne, pričom množstvo kyseliny retinovej v pleti narastá tiež postupne, najmä v porovnaní s jej priamou topickou aplikáciou. Efekt je síce porovnateľný, avšak vďaka postupnému nárastu jeho koncentrácie nehrozí toľko v koži podráždenie.
Čo býva najväčším problémom u prekurzorov, ako je retinol a retinaldehyd? Ich stabilita. Aj keď sú skladované správne a v adekvátnom balení (ideálne tmavý či nepriehľadný obal, ktorý bráni prieniku slnečných lúčov), môže ľahko dôjsť k ich degradácii hneď po aplikácii na kožu. Preto je nevyhnutné, aby boli na pleť aplikované výhradne večer, inak môže dôjsť k zníženiu ich účinnosti.
To u retinyl retinoate v žiadnom prípade neplatí! Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu je voči slnečnému žiareniu oveľa odolnejší ako retinol a väčšina ostatných foriem vitamínu A.
Vedecky potvrdené!
Účinok retinol retinoate potvrdzujú aj vedecké štúdie! Tá z roku 2010 z kórejskej Yonsei Univerzity v Soule vykonávaná na 46 ženách starších tridsiatich rokov priniesla nečakaný výsledok. Polovica zo žien aplikovala po dobu 12 týždňov na polovicu tváre retinyl retinoate a na druhú polovicu placebo. Druhá kontrolná skupina potom po dobu 8 týždňov nanášala na polovicu tváre retinyl retionate a na druhú samotný retinol.
Účinok topicky aplikovaných látok nebol hodnotený len subjektívne podľa pocitu žien, ale aj prístrojovým meraním a porovnávaním fotografií. A s akým výsledkom? Retinyl retionate nielen, že bol lepší ako placebo, ale jeho účinok bol tiež výraznejší ako v prípade klasického retinolu. K najväčšiemu zlepšeniu došlo v oblasti redukcie vrások a hrubosti pleti, ale aj ďalších parametroch. Navyše neboli po aplikácii pozorované žiadne vedľajšie účinky.
Máte už skúsenosť s používaním retinolu, alebo ste ohľadom topickej aplikácie derivátov vitamínu A úplný nováčik? Či tak alebo tak, šancu dajte retinyl retinoate. Vyskúšať ho môžete napríklad v luxusnom superkréme aktivujúcemu mladosť
Medik8 r-Retinoate®. Ten môžte na rozdiel od retinolu používať aj ráno, pleť nedráždi a prvých výsledkov si na pleti všimnete už po štyroch týždňoch používania.
Skvelá sila antioxidantov
Okrem patentovanej aktívnej molekuly vitamínu A retinyl retinoate obsahuje ďalšie dva silné antioxidanty, vitamíny C a E. Tie neutralizujú voľné radikály, ktoré sú jednou z hlavných príčin starnutia pleti, podporujú jej hydratáciu a navyše zjednocujú farebný tón. Vedeli ste, že tmavšie škvrny dokážu opticky "zostaršit" až o dvadsať rokov?
Zloženie tohto luxusného "miláčika" dopĺňa 100%
kyselina hyaluronová, ktorá stimuluje hydratáciu pleti a zlepšuje jej vzhľad, pretože v sebe dokáže zadržať 1000x väčší objem vody, než je jej váha. Posledným prvkom, ktorý je ďalší "win-win" pre vašu pleť, je glycerol, ktorý sa postará o obnovu kožných lipidov, podporuje prirodzenú funkciu kožnej bariéry a zamedzuje transepidermálnej strate vody.