Mikroihličkovanie či dermarolling je dvojaké pomenovanie toho istého - procedúry, ktorá vám pomôže zbaviť sa alebo zlepšiť stav mnohých problémov pleti.
Bez poranenia pleti a dlhej rekonvalescencie je totiž schopné v pleti stimulovať produkciu
kolagénu, nemá žiadne alebo takmer žiadne nežiaduce účinky a navyše si ho môžete pokojne vykonávať sami doma. Stačí, keď si zaobstaráte dermaroller čiže dermavalček. Na čo všetko je efektívny?
Jemné vrásky a linky
Vrásky na tvári, poškodenia pleti
ultrafialovým žiarením a stenšenie pleti bývajú zvyčajne dôsledkom straty kolagénu a
elastínu v koži. Vďaka mikroihličkovaniu, ktoré ich obsah v pleti naopak zvýši, môžete tieto prejavy starnutia pleti viditeľne zlepšiť. Pozitívny vplyv má mikroihličkovanie tiež na drobné jazvičky, ktorých hojenie vie opätovne naštartovať.
Hromadenie elastínu a kolagénu v pleti napomáha pleť spevniť a posilniť. Zastaví sa tak jej stenšenie, pleť je pevná s pevnými kontúrami.
Předčasné starnutie pleti
Terapia predčasného starnutia pleti dermarolleru je veľmi podobná redukcii vrások. Mikroihličkovanie pôsobí proti
predčasnému starnutiu pleti preventívne vďaka tomu, že spúšťa produkciu bielkovín kolagénu a elastínu. To vedie k spevneniu pleti a pôsobí preventívne proti rozpadu a strate kolagénu, ktoré bývajú príčinou starnutia kože.
Mikroihličkovanie môže navyše zvýrazniť účinnosť topicky aplikovaných
anti-aging produktov. Zvyšuje totiž ich absorpciu a následnú koncentráciu v koži.
Vyskúšajte dermaváleček pre domáce použitie Skinrölla!
Jazvičky
Redukcia jaziev po chirurgických zákrokoch či
jaziev po akné je v spojení s dermarolleru časté tému. Mikroihličkovanie má totiž na vzhľad
jaziev preukázateľný vplyv, spôsobuje ich vyblednutie a dokonca aj vymiznutie. Jediný typ jaziev, na ktoré nie je použitie dermarolleru vhodné, sú
jazvy keloidné. Pre keloidy je typický abnormálny rast jazvy tkaniva, ktorá stúpa až nad povrch okolitej kože a v prípade jej narušenia má tendenciu zväčšovať svoj povrch a rast.
Zlepšiť môže i vzhľad strií a dokonca aj starých jaziev, o ktorých sa často tvrdí, že s nimi už nemožno nič robiť. Pretože dermaroller znovu naštartuje tvorbu kolagénu, môže znovu naštartovať aj proces hojenia a naopak rozložiť starú tkanivo jazvy, ktorú proces hojenia nahradí zdravú tkanív.
Strie
Strie sú svojim vznikom veľmi podobné jazvám. Na rozdiel od nich však vznikajú v dôsledku rýchleho roztiahnutia
dermis. Pretože nie sú na povrchu kože ako bežné jazvy, ale až pod ním, je o niečo zložitejšie sa s nimi vyrovnať. Používaním dermarolleru možno, ale ich vzhľad zlepšiť a znížiť ich viditeľnosť, je však potrebné procedúru opakovať viackrát ako napríklad v prípade jazvičiek po akné.
Mikroihličkovanie napomáha rozpadu tkaniva strií a aj v tomto prípade stimuluje produkciu kolagénu.
Hyperpigmentácia
Hyperpigmentácia čiže nadmerná pigmentácia spúšťa neobvyklú produkciu
melanínu z buniek melanocytov. Zvyčajne sa objavuje u ľudí s tmavšou pleťou, avšak to nemusí byť pravidlom. Často sa objavuje v dôsledku skoršieho
akné, zranenia alebo príliš veľkého slnenia. Ako môže použitie dermarolleru pomôcť v tomto prípade? Mikroihličkovanie napomáha odstráneniu a obnove vrchnej vrstve pleti, vďaka čomu dôjde aj k obnove buniek melanocytov, ktoré už pigment melanín môžu produkovať tak, ako majú.
Mikroihličkovanie navyše zvyšuje absorpciu aktívnych topicky aplikovaných látok na zosvetlenie pleti, čím zvyšuje ich účinnosť a urýchľuje výsledný efekt. Na rozdiel od agresívnych ošetrení ako je
mikrodermabrázia, laserové ošetrenie či
chemický peeling je mikroihličkovanie bezpečné aj pre osoby s tmavšou pleťou, pretože po procedúre nedochádza ani k hromadeniu pigmentu, ani jeho strate, teda hyperpigmentácii.
Rozšírené póry
Rozšírené póry sa najčastejšie nachádzajú v oblasti nosa a líc. Vďaka zvýšeniu produkcii kolagénu, ktorú mikroihličkovanie vyvoláva, môže dôjsť k stiahnutiu pórov a redukcie ich počtu. Pretože je však potrebné dermaroller používať pre viditeľný účinok takmer každodenne, je vhodná šírka maximálne 0,25 mm.
Pretože sa však
epidermis sama obnovuje zhruba raz za 30 dní, môže sa v dôsledku toho problém s rozšírenými pórmi stále vracať. Bohužiaľ, šírka pórov je daná geneticky a zbaviť sa tohto problému kompletne je teda veľmi zložité. Dermaroller však môže byť užitočným pomocníkom.