Ceramidy v kozmetike zbavia vašu citlivú či suchú pleť vrások
Ceramidy sú súčasťou pleti, to ale neznamená, že nie je potreba ich už do pokožky dodávať. Napomáhajú totiž zadržiavať vlahu, posilňujú ochrannú bariéru pokožky a podporujú jej vypnutý a spevnený vzhľad.
Ceramidy sú molekuly tukov, ktoré sa vo vysokej koncentrácii vyskytujú v bunkových membránach vo vrchných vrstvách kože. Ceramidy tvoria 40% celkových tukov v stratum corneum a existuje ich deväť typov, označovaných ako ceramidy 1 až ceramidy 9. Sú hlavnou lipidovou zložkou v lamelách v intercelulárnych priestoroch v stratum corneum. Vďaka týmto lamelám pôsobí epidermis ako typická bariéra chrániaca pleť. Ceramidy významne ovplyvňujú nielen vzhľad pleti a jej zdravie, ale tiež to, ako reaguje na vonkajšie prostredie.
Akú úlohu hrajú ceramidy v pleti?
Práve vďaka nim je pleť celistvá a súdržná, dodávajú jej objem a napomáhajú zachovaniu optimálnej hydratácie. Formujú ochrannú vrstvu, ktorá bráni transepidermálnej strate vody a kožu chránia pred viditeľným poškodením vonkajšími stresormi a patogénmi. Podobne ako retinol, niacinamid a rôzne peptidy stimulujú aj ceramidy obnovu kože až na molekulárnej úrovni.
Silná dvojka
Dva prekurzory ceramidov, sfingolipidy a fytosfingosin, obsiahnuté v kozmetických produktoch pomáhajú pleti samotnej o sebe utvárať si viac vlastných ceramidov. Vďaka tomu podporujú nielen omladenie pleti, ale predovšetkým posilňujú jej vlastnú ochranu a odolnosť pred vonkajšími stresormi.
Keď už teda v pleti ceramidy samy o sebe sú, prečo by ste ich mali koži dodávať aj topickou aplikáciou? Produkcia ceramidov v koži sa totiž prirodzene znižuje, rovnako ako sa zhoršuje ich kvalita. V kozmetických produktoch navyše ceramidy obnovujú prirodzený obsah lipidov v koži, ku ktorých stratám dochádza vplyvom starnutia organizmu aj vplyvom vonkajších faktorov, predovšetkým poškodením kože slnečným žiarením alebo používaním agresívnych produktov či kozmetiky, ktorá pleť vysušuje.
Obsah ceramidov v koži môže znižovať aj užívanie niektorých liekov na znižovanie hladiny cholesterolu a krvných tukov alebo strava s nedostatočným príjmom esenciálnych mastných kyselín.
Postupné oslabovanie a vysúšanie pleti dané úbytkom ceramidov
V priebehu rokov tak dochádza k oslabeniu kožného plášťa, a v dôsledku toho môže byť pleť suchá, hrubá, objavovať sa môžu vrásky či začervenania alebo šupinky a ďalšie prejavy dehydratácie. Topickou aplikáciou ale môžete pleti chýbajúce alebo poškodené ceramidy doplniť.
Kozmetické produkty s obsahom ceramidov pomôžu obnoviť ochrannú kožnú bariéru a zlepšiť hydratáciu, čím pleti dodajú objem, vyhladia ju, zjemnia a spevnia. Omladený vzhľad pleti a redukcia vrások sú skrátka nevyhnutné. Znižuje sa aj nadmerná citlivosť pleti.
Ceramidy prinášajú úľavu aj pleti, ktorá je namáhaná ekzémom. Ekzematické pleť typicky obsahuje menšie množstvo lipidov vo svojich vrchných vrstvách než pleť normálna. Aj v prípade psoriázy je častým znakom nedostatok niektorých typov ceramidov. Produkty s ich obsahom teda môžu stav týchto a ďalších kožných ochorení zlepšiť.
Ceramidy patria medzi látky obnovujúce pleť. Pretože sú ale zároveň jej prirodzenou súčasťou, vhodné sú pre všetky typy pleti, aj pre tú najcitlivejšiu či náchylnú k akné, a dokonca aj pre starostlivosť o očné okolie.
Kombinujte s ďalšími aktívnymi látkami
Najlepšie fungujú spoločne s ďalšími látkami, ktoré podporujú regeneráciu pleti a dodávajú jej objem, v angličtine označovanými ako "skin-replenishing". Takéto ingrediencie obohacujú štruktúru pleti, podporujú zachovanie hydratácie, pleť zjemňujú, vyhladzujú a dodávajú jej objem. Najmä prospešné sú pre suchú pleť, ktorú chránia pred poškodením vonkajšími faktormi a dehydratáciou.
Zvyčajne sú založené na báze tukov, a okrem kyseliny hyalurónovej sa jedná typicky o omega mastné kyseliny, vitamín F, glycerín, cholesterol či fosfolipidy. Mnohé z týchto látok sa navyše prirodzene vyskytujú v pleti. Podobné kombinácie lipidov sú vhodné pre zlepšenie tonusu aj textúry pleti, uľavujú tiež od známok precitlivenosti.
Retinol je vždy plus
Pretože ale ani tá najlepšia látka nezvládne omladenie pleti sama, kosmeceutický produkt by mal aktívnych látok obsahovať vždy väčšie množstvo. Okrem vyššie zmienených pleť obohacujúcich látok sú dôležité tiež kozmetické ingrediencie, ktoré stimulujú obnovu pleti a kožných buniek.
Najlepším zástupcom tejto skupiny účinných kozmetických látok je retinol a ingrediencie od neho odvodené, peptidy či niacinamid. A v žiadnom prípade by ste nemali zabúdať na antioxidanty, ktoré bránia voľnoradikálovému reťazeniu a poškodeniu pleti oxidatívnym stresom.
Ceramidy tiež na vlasy
Pretože sa jedná o lipidové molekuly, pozitívny vplyv majú ceramidy tiež na vlasy. Pri ich pravidelnom používaní zlepšujú štruktúru vlasov a redukujú ich pórovitosť, čím im dodávajú silu a lesk.
Tmavé škvrny, suchá pleť, vrásky ... Zbavte sa ich s kyselinou glykolovou
Čoby najznámejšia alfa-hydroxykyselina je kyselina glykolová obľúbenou zložkou kozmetických produktov už pekných pár rokov. S akými nedostatkami pleti si poradí a v akej koncentrácii je najúčinnejšia?
Ženšen je priamo studnica zdravia. A zbaví vás aj tmavých fľakov na pleti
Červený ženšen čiže Panax ginseng je jednou z najdôležitejších rastlín tradičnej čínskej medicíny, ak nie najdôležitejšou. Niet sa čomu diviť, na celý organizmus má totiž naskrz pozitívny vplyv. Pri topickej aplikácii navyše pôsobí proti nadmernej pigmentácii a vráskam.
Proti nadmernej pigmentácii zakročte kurkumou
Kurkuma je nielen lahodné korenie, je to tiež ingrediencia, ktorú by ste mali konzumovať pre dokonalú chuť a bezpočet zdravotných benefitov, a pri topickej aplikácii si dokonca dokáže poradiť aj s nadmernou pigmentáciou.
Proti akné, vráskam a unavenej pleti zakročí kyselina salicylová
Ak sa vám nepozdáva, že by ste si na pleť mali dávať kyselinu, tak vedzte, že tá salicylová vašej pleti jedine prospeje. Prospešná nie je len voči mastnej pleti s akné, ale napomôže aj u iných nedostatkov. A naviac je jej použitie bezpečné.
Transepidermálna strata vody. Viete, prečo máte suchú pleť?
Termín transepidermálna strata vody sa často objavuje v popisoch kozmetických produktov alebo na kozmeticky a dermatologicky zameraných blogoch a videokanáloch. Nie každý ale vie, čo si pod týmto termínom predstaviť. O čo v skutočnosti ide, a prečo by vás mal zaujímať?