¨Prečo mám na tvári rozšírené žilky?¨ Tak túto otázku si zrejme pri pohľade do zrkadla už položila nejedna z nás.
Rozšírené žilky a popraskané kapiláry môžeme nazvať súhrnným názvom Teleangiektázia. Alebo sa môžeme vyhnúť odborným termínom a jednoducho si povedať, že to sú ony červené žilky, ktoré nás dosť často otravujú na stehnách a pod kolenami, čo však môžeme v pohode zamaskovať s trochu dlhšou sukňou či nohavicami. Avšak obťažujú nás aj na tvári, najčastejšie okolo nosa, očí a na lícach, hoci objaviť sa môžu všade. Pozor, nie sú červené žilky ako červené žilky. Tie na tvári majú, na rozdiel od tých na nohách a inde po tele, väčšinou inú príčinu. Červené alebo modrasté vlákna majú príčinu v poškodených žilách a kapilárach. Rozšírené žilky bývajú väčšinou neškodné. Teda až na nepríjemný estetický problém ... Aké sú dôvody ich vzniku?
Žilová nedostatočnosť
Rozšírené žilky sa rozvíjajú z žilovej nedostatočnosti. Tie sú spôsobené obráteným tokom krvi v žilách. Tlak je potom príčinou poškodenia cievnych stien. Dlhotrvajúci zápal, vysoký krvný tlak a obezita sú len niektoré z lekárskych príčin žilovej nedostatočnosti. Príčiny však nemusia byť vždy lekárskej. Napríklad úporné drhnutie tváre či necitlivé čistenie pleti môže tiež spôsobiť popraskanie kapilár, najmä v oblasti okolo očí.
Vek
Starnutie spôsobuje oslabenie kože a žíl, pričom starnutie pleti často môže za to, že sú rozšírené žilky viditeľnejšie. Všeobecne, menšie rozšírené žilky bývajú červené, tie väčšie skôr modrasté. Farba týchto žiliek vychádza zo schopnosti žiliek sa samostatne regenerovať. Popraskané kapiláry v mladšej pleti môžu svoju funkciu delegovať na väčšie žily, a zostanú tak začervenané až do momentu, kedy sa spravia. Starnúce kapiláry už nemusia mať tú možnosť sa "spoľahnúť" na väčšie žily, pretože aj tie už bývajú často slabé a poškodené.
Ružovka
Táto kožná choroba známa aj pod názvom rosacea, rovnako ako ekzém a ďalšie zápalové ochorenia kože, môže spôsobiť popraskanie žiliek. Akýkoľvek stav pleti, ktorý spôsobuje dlhotrvajúcu dilatáciu (roztiahnutie) ciev či podráždenie môže viesť k tlaku na jemné kapiláry a žily. Potom už sme len krôčik od červených vlákien na pleti viditeľných voľným okom (vyžadujúce buď zákrok u odborníka alebo pravidelné používanie svetle zeleného korektora).
Symptómy rosacei nie sú len červené tváre. My našťastie vieme, ako sa ich zbaviť
Voľné radikály
Voľné radikály sú zodpovedné skôr za rozšírené žilky na tvári, než za žilky, ktoré sa objavujú na nohách. Vystavovanie tváre slnku je za rozšírené žilky priamo zodpovedné, hlavne okolo očí. Rovnako tak fajčenie, ktoré môže poškodiť tepny a žily. Navyše je zodpovedné aj za predčasné starnutie pleti, kvôli ktorému sú rozšírené žilky viacej vidieť. Navyše schopnosť samostatnej opravy kapilár je u fajčiarov výrazne nižšia (a pomalšia) ako u nefajčiarov. A bohužiaľ, ani pasívni fajčiari na tom nie sú o moc lepšie, pretože pravidelné vystavovanie organizmu znečisteniu a toxínom môže spôsobiť rozvoj rozšírených žiliek.
Životný štýl
Rozšírené žilky postihujú viac ako 40 percent populácie a na tomto vysokom čísle sa obrovskou mierou podieľajú aj faktory súvisiace so životným štýlom. Ten totiž ovplyvňuje funkcionalitu žil a aj ich schopnosť samoregenerácie. Vinníkom popraskaných žiliek v okolí očí, tak môže byť stres, nespavosť, namáhanie očí alebo nedostatok pohybu. Pohyb je mimochodom skvelá prevencia! Dokáže zlepšiť stav žíl, pleti a celkového zdravia. Ono totiž, čo si budeme navrávať, o našom celkovom zdraví toho najviac prezradí práve tvár.