Myslíte si, že pehy sú neškodné? Kdeže, môže sa z nich rozvinúť i rakovina
Publikované:18.4.2016
Veľa z nás má pehy už od detstva a považujeme ich za normálnu súčasť nášho života. Ale ony sa tie roztomilé pehy môžu v priebehu času pretransformovávať v niečo veľmi zlovestné...
Rakovina sa totiž môže kľudne vyvinúť aj z obyčajnej pihy! Ak sa radíte k pihatej časti populácie, je vhodné chodiť ako na pravidelný screening, tak sám za seba kontrolovať, či sa u pehy nemení jej tvar či vzhľad.
Rakovín kože existuje niekoľko druhov, pričom každá vzniká z rozdielnych buniek v epidermis, vrchnej vrstve kože.
Najčastejšie sú nemelanomoné typy rakoviny, ktoré napríklad vo Veľke Británii postihujú zhruba 100 000 ľudí ročne a jedná sa o vôbec najčastejší typ rakoviny kože u belochov. Každoročne dochádza v Európe, USA, Kanade a Austrálií ku zvýšeniu výskytu tohto ochorenia. Riziko vzniku rastie so zvýšeným slnečným žiarením, hlavne u ľudí so svetlým typom pleti a na častiach tela, na ktoré ultrafialové žiarenie najviac dopadá.
Chraňte svoju pleť širokospektrálnym opaľovacím krémom, ktorý chráni proti UVA a UVB žiareniu Physical Sunscreen, ktorý pleti poskytuje mechanickú ochranu!
Medzi tento typ rakoviny patrí bazocelulárny karcinóm, ktorý sa rozvíja v bunkách v bazálnej vrstve kože (najhlbšej časti epidermis) a spinocelulárny karcinóm, ktorý sa formuje v dlaždicových bunkách vo vrchnej vrstve epidermis. Bazocelulárny sa javí ako jemne lesklý s rýchlym rastom, spinocelulárny karcinóm sa prejaví začervenanými, šupinatými oblasťami na pleti a taktiež sa môže objaviť na ušiach, ústach i v mukóznych membránach v nose.
Obe tieto ochorenia sa dajú ľahko liečiť a nemajú tendenciu sa rozširovať do ďalších častí organizmu, preto nebývajú považované za vážne.
Malígny melanóm je problém
Nebezpečným typom rakoviny kože je malígny melanóm, ktorý sa rozvíja v melanocytoch, pigmentových bunkách. Aj tu však rozlišujeme viac druhov.
My sa dnes zameriame najmä na ten typ, ktorý sa rozvíja z pieh, a je známy pod pomenovaním povrchne sa šíriaci melanóm. Patrí medzi najčastejšiu a bohužiaľ tiež nejsmrtelnějšiu formu tohto ochorenia.
Pretože pehy prenikajú hlbšie do kožného tkaniva, rakovinové bunky sa môžu skrze krv a lymfu rozširovať veľmi rýchlo a infikovať tak ďalšie oblasti tela. Od 70. rokov sa výskyt malígneho melanómu v Európe takmer trojnásobne zvýšil, a tým pádom sa tento typ rakoviny šíri zďaleka najrýchlejšie oproti ostatným známym onkologickým ochoreniam. Čísla ukazujú na veľkú disproporciu, kedy sa tento typ rakoviny objavuje veľmi často hlavne u mladých ľudí. Podľa dermatológov je na vine predovšetkým nadmerné opaľovanie aj v čase, keď sa na slnko neodporúča chodiť (tj. medzi 11. a 16. hodinou), spojené s nedostatočným používaním prípravkov na opaľovanie s SPF. Kapitolou samou o sebe sú samozrejme tiež návštevy solárií, ktoré možno v súčasnosti považovať za vhodné len na odporúčanie dermatológa pri rôznych ekzematických a iných ochoreniach kože.
Jedinou prevenciou je obmedzenie slnenia a používanie vysokého stupňa SPF ochrany. Vyskúšajte opaľovací krém Dermaheal opaľovací krém SPF 50, ktorý blokuje UVA i UVB žiarenie!
Dermaheal opaľovací krém SPF50Chystáte sa vystaviť vašu pokožku intenzívnemu slniečku? Máme pre vás vysoko účinný ochranný krém s faktorom 50 a trojitou ochranou proti UVB žiareniu. Dermaheal opaľovací krém nielen ochráni, ale pôsobí intenzívne proti vzniku vrások a pokožku hydratuje.38 €
Fatálne dôsledky
Úmrtnosť u týchto rakovín je skutočne vysoká, najmä z dôvodu rýchleho šírenia v organizme. Na tento typ rakoviny umiera jeden zo štyroch pacientov.
Lentigo maligna melanóm je ďalší typ rakoviny kože, ktorým trpí zhruba desatina pacientov s malígnym melanómom. Najčastejšie sa objavuje u starších ľudí v dôsledku vystavovania pleti slnečnému žiareniu počas celého života. Poškodenie pleti slnečným žiarením môže zostať po desiatky rokov nepovšimnuté. V súčasnosti sa však objavujú aj prípady tohto typu melanómu u mladších osôb, čo je ďalším dokladom toho, že rakovina kože u mladších ročníkov skutočne pribúda.
Dôvodom rozvoja tohto typu rakoviny často býva niekoľkonásobné spálenie na slnku v detskom veku, spoločne v kombinácii s ďalším vystavovaním pleti slnečnému žiareniu (môže sa jednať aj o lyžiarsky výlet, pozor!). Lentigo maligny melanóm sa rozvíja pomalšie ako povrchne sa šíriaci melanóm a nachádza sa skôr vo vrchných vrstvách pleti.
Ďalšou príčinou nárastu tohto ochorenia je tiež to, že ešte v polovici 90.-tych rokov nemali opaľovacie krémy filtre na UVA žiarenie, iba na UVB. Pretože predtým UVA nebolo považované za výrazný problém. Teraz však už vieme, že sú to práve UVA, ultrafialové lúče, ktoré sú hlavným faktorom rozvoja rakoviny kože a predčasného starnutia pleti.
V súčasnosti je pre nás opalovanie úplne bežnou záležitosťou, pričom sa veľakrát vyhýbame odporúčaniam lekárov, aby sme aspoň na slnku netrávili čas v hodinách, kedy je žiarenie najintenzívnejšie. Trávime na slnku oveľa viac času než predchádzajúce generácie. Ale stále neberieme ochranu pleti pred slnečným žiarením dostatočne dôsledne. Ak máte obavy ohľadom svojich znamienok, dajte si ich prešetriť. Aj nevinne vyzerajúca peha totiž môže spustiť veľký problém!
Rakovinu pleti je možné eliminovať, ak na ňu lekár príde včas. V opačnom prípade môže skončiť fatálne ...
Hyperpigmentácia je jedným z najčastejších problémov, ktoré sa môžu prejaviť na pleti, je veľmi zložité ju liečiť a zbaviť sa jej. Práve preto má často negatívny vplyv na sebavedomie a život jedinca.
Ak sa radíte medzi milovníkov zimných športov, zbystrite! Škodlivému ultrafialovému žiareniu ste totiž na svahu vystavení niekoľkonásobne viac, ako keď napríklad idete v meste na nákup, a to aj za predpokladu, že vám na cestu svieti slniečko. Ako je to možné?
Veľa ľudí sa domnieva, že keloidné a hypertrofické jazvy sú jedno a to isté. To, ale nie je vôbec pravda. Síce majú spoločné znaky, ale zároveň sa od seba tiež odlišujú. A to dosť zásadne.
Každá jazva má svoj príbeh. Lenže my už nežijeme v rezervácii s indiánmi a nie sme nútení si tieto "známky z boja" nechávať na koži pre určitú spoločenskú prestíž. Pokojne si ich môžeme nechať odstrániť, v súčasnej dobe už existuje mnoho spôsobov.
Ako prvé je potreba zdôrazniť, že žiadna procedúra ani látka nedokáže už vytvorenú jazvu kompletne zneviditeľniť. Každopádne ale možno pomerne efektívne pracovať s jej viditeľnosťou.