Čo na prekyslený organizmus?
Je môj organizmus prekyslený? Túto otázku si kladie čoraz väčšiu časť populácie. Telesné pH je totiž veľmi dôležité pre zdravie nášho organizmu.
Pre optimálne fungovanie potrebuje organizmus vyvážené vnútorné prostredie, ktoré nie je ani príliš kyslé, ani príliš zásadité. Ak je telo prekyslené, robí ho tento stav náchylnejším k rozvoju mnohých ochorení, objaviť sa môže aj nedostatok dôležitých živín, ktorých spotreba pri prekyslení narastá. Ak je totiž organizmus prekyslený, začne čerpať minerály ako horčík, vápnik, draslík a sodík z kostí a dôležitých telesných orgánov pre neutralizáciu vnútorného prostredia, čo ľudské telo samozrejme zaťažuje.
Vzhľadom k bežne konzumovanej strave, rovnako ako aj pasívnemu spôsobu života, trpí veľká časť populácie čiastočným prekyslením organizmu. Na vine je konzumácia nadbytočného množstva mliečnych výrobkov, mäsa, lepku a obilnín a predovšetkým cukru. V dôsledku toho vzniká v organizme veľké množstvo kyselín a produktov z nich, ktoré je potrebné vylúčiť alebo neutralizovať. Toho je možné docieliť napríklad úpravou stravy a navýšením príjmu tzv. alkalizujúcich (zásadotvorných) potravín.
Aké sú hlavné znaky prekyslenia organizmu?
- Ste unavení, hoci máte dostatok odpočinku
- Cítite sa v depresii, smutní, podráždení a netešia vás ani aktivity, ktoré vám predtým robili radosť
- Bývate bezdôvodne podráždení
- Máte problémy so sústredením
- Často ste chorí, prechladnutí či trpíte chrípkou
- Máte suchú pleť, a to nielen v chladných mesiacoch
- Máte problémy s pleťou, akné
- Trpíte na kvasinkové infekcie
- Máte hormonálne problémy
- Trpíte na problémy s trávením, často sa u vás objavuje zápcha alebo naopak hnačka
- Bolia vás kĺby
- Často vás trápia bolesti hlavy, chronické alergie, bolesti hrudníka alebo krčnej chrbtice
- Máte citlivé ďasná a zuby
- Trpíte na infekcie močových ciest a zápaly močového ústrojenstva
Ak na sebe pozorujete niektoré z týchto symptómov, je možné, že máte prekyslený organizmus. To zistíte buď návštevou u lekára, alebo tak môžete urobiť sami doma. Na doma si môžete zakúpiť špeciálne analyzačné prúžky na sliny alebo moč. Ak vám vyjde hodnota pH nižšia ako 6,5, váš organizmus je prekyslený.
Čo robiť proti prekysleniu organizmu?
Namiesto mäsa a mliečnych výrobkov zelenina
Hoci môžu byť mliečne produkty či mäso zdravé, najmä ak ide o farmárske produkty či mäso z domáceho chovu, v organizme pôsobia po konzumácii kyselinotvorne. Pri prekyslení organizmu preto ich konzumácii znížte, a naopak navýšte príjem čerstvé ovocie a zeleniny.
Väčšina ovocia a najmä zeleniny majú na organizmus alkalizujúci účinok, prijímať by ste ich preto mali dostatok. Medzi najlepších "bojovníkov" proti prekysleniu organizmu patrí tmavo zelená zelenina ako kel kučeravý, rukola, špenát, mangold, kapusta obyčajná, prípadne citróny, repa, paštrnák či cesnak.
Skoncujte s vysoko spracovaným jedlom
Priemyselne spracovaná strava je často vysoko okysľujúca a ani v ďalších ohľadoch organizmu nijako neprospieva. Či už sa jedná o fast food, predpripravené potraviny alebo polotovary, vždy obsahujú množstvo konzervantov, "éčok", dochucovadiel a sú plné tzv. prázdnych kalórií s nekvalitnou výživnou hodnotou. Zamerať by ste sa preto mali na konzumáciu čerstvých surovín, z ktorých si sami pripravíte nutrične vyvážené jedlo plné vitamínov a minerálov.
Obmedzte cukor
Spoločne s junkfood by ste mali v strave obmedziť tiež potraviny s vysokým obsahom cukru, vyhnúť by ste sa preto mali sladkým bublinkovým limonádam, ktoré sú výrazne kyselinotvorné. Ak potrebujete sladiť, vyberajte si radšej prírodné alternatívy, napríklad raw med či stéviu. Aj v prípade týchto sladidiel je dôležitá umiernenosť v konzumácii.
Nie umelým sladidlám
Umelé sladidlá môžu podporovať prekyslenie organizmu a podľa niektorých štúdií sú vyložene zdraviu škodlivé.
Ani káva nie je úplne zdravá
Hoci má káva sama o sebe niekoľkoraké zdravotných benefitov (stimuluje aktivitu metabolizmu, znižuje riziko rozvoja diabetu II. typu, podporuje koncentráciu a fungovanie mozgu, obsahuje množstvo živín a antioxidantov), v organizme môže pôsobiť kyselinotvorne. V prípade, že mate prekyslený organizmus, je vhodné konzumáciu kávy obmedziť. Kávu môžete nahradiť bylinným či zelenými čajmi, ktoré sú tiež nabité antioxidantmi a môžu mať na organizmus množstvo pozitívnych vplyvov.
Bielu múku vynechajte
Prekyslenie organizmu nepomáha znižovať ani konzumácia bielej múky, naopak. Ide totiž o vysoko priemyselne spracovanú potravinu, ktorá je v procese spracovania ochudobnená o veľa organizmu prospešných výživových zložiek. Zamerajte sa preto na celozrnné (pozor, nie cereálne) výrobky alebo výrobky z ražnej či špaldovej múky.
Znížte stress
Nielen nezdravá strava, ale aj nezdravý životný štýl plný stresu a tlakov môže byť príčinou prekyslenia organizmu. Preto by ste sa mali zamerať na to, ako sa stresu zbaviť. Často sa to však ľahšie povie, než v skutočnosti urobí. Pomocníkom vám môže byť mentálne hygiena, vrátane praktizovanie meditácie, jogy či tai-chi, či ďalšie stratégie stress-managementu. Pomôcť môže aj pravidelná fyzická aktivita. Nemusíte hneď podávať športové výkony, stačí sa zamerať na obyčajné chodenie. V posledných rokoch je vo veľkej obľube dodržiavanie pravidla “10 000 a day”, teda 10 000 krokov denne.
Zvážte doplnky stravy
V prípade prekyslenie organizmu môžu poskytnúť pomoc I doplnky stravy, ktoré navýšia hladinu chýbajúcich minerálov, predovšetkým vápnika a horčíka, ako je ANTI-ACID by Brandeis Clinic.
Januárová detoxikácia tela proti únave. Vyskúšajte to
Máte v novom roku pocit, že by nebolo od veci trochu prečistiť organizmus? Niet divu, po všetkom tom sviatočným veselí a prejedaní sa. Mali by ste sa preto predovšetkým zamerať na pečeň, hrubé črevo, no dôležitý je proti únave samozrejme aj kvalitný spánok a dokonca aj pravidelný pohyb.
FAQ na téma COLLAGEN + 11 Anna Brandejs
Najčastejšie kladené otázky a odpovede.
Najväčšie mýty a fakty o kolagéne
Mnoho expertov na zdravý životný štýl nazýva kolagén "bielkovinou mladosti" alebo "fontánou mladosti". Niet divu, pretože kolagén tvorí až 75% ľudskej kože. Vo veľkom množstve sa nachádza aj v šľachách, väzive, kĺboch, nechtoch a vlasoch. Práve kolagén prepožičiava koži pevnosť, elasticitu, objem a pružnosť. O doplnkoch stravy s jeho obsahom ale koluje veľa dezinformácií. Tu máte súhrn toho najdôležitejšieho, čo by ste o kolagéne mali vedieť.
Poznáte vitamíny, ktoré potrebuje pre omladenie a zdravie vaša pleť?
Pretože je koža najväčším telesným orgánom, treba jej tiež dostatočne vyživovať a starať sa o ňu.
Glukosamín môže uľaviť pri bolestiach kĺbov, zlepšuje aj zlé trávenie
Glukosamín je prirodzenou zložkou kĺbových chrupaviek. Tvorí jej reťazce prepojených cukrov a proteínov. Zvlhčuje kĺby a telu napomáha tlmiť nárazy, umožňuje tiež bezbolestný pohyb kĺbov, kostí a svalov.